Windows Phone 7 - FAQ

Wczoraj odbyła się światowa premiera mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu - Windows Phone 7. Przy jej okazji dowiedzieliśmy się, jak mniej więcej będzie wyglądać wprowadzenie telefonów z tym OS-em na polski rynek.

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytań wciąż jest więcej niż odpowiedzi. O samym systemie już pisaliśmy trochę tutaj , a poniżej zebraliśmy kilka kwestii, które mogą wymagać uściślenia.

Jakie telefony można będzie kupić z Windows Phone 7?

Na razie produkować je będą Samsung, HTC , LG i Dell. W przyszłości może jeszcze pojawić się urządzenie z logo HP.

Kiedy urządzenia pojawią się na rynku?

W ciągu kilku miesięcy. Premiera telefonu LG ma miejsce dzisiaj, pod koniec października LG Swift ma pojawić się w sklepach. Samsung wprowadzi na rynek swoje smartfony w listopadzie. Pozostali producenci zapowiadają, że telefony pojawią się "do końca roku".

Co z polską wersją językową systemu?

Wiadomo tylko tyle, że będzie. Nieznana jest jednak data, nawet przybliżona, kiedy można będzie skorzystać z telefonu z Windows Phone 7 w naszym języku.

A co z aplikacjami z Windows Marketplace? Jeśli kupię teraz telefon z WP7 czy będę mógł z nich korzystać?

Zła wiadomość - nie. Marketplace ma ograniczenia regionalne. Użytkownicy między innymi z Polski nie będą mogli na razie korzystać z aplikacji ze sklepu Microsoftu. Przedstawiciele koncernu mówią, że telefony z WP7 można będzie kupić z kilkoma zainstalowanymi domyślnie aplikacjami, a oprócz tego każdy producent będzie dodawał kilka swoich rozwiązań.

Czy to znaczy, że producenci będą mogli tworzyć nakładki na system, tak jak ma to miejsce w przypadku Androida?

Nie. Producenci mogą dodać do 6 własnych aplikacji, ale nie mogą nic "mieszać" w interfejsie.

Windows Phone 7 nie obsługuje technologii Flash, kopiuj-wklej i multitaskingu. Czy można liczyć, że w następnej wersji systemu to się zmieni?

Tak i nie. Kopiuj-wklej faktycznie ma się pojawić przy okazji następnych wersji. Pan Piotr Pągowski z Microsoftu w rozmowie ze mną mówił wczoraj, że Flash faktycznie nie jest obsługiwany, za to w telefonach z WP7 znajdziemy wtyczkę Silverlight (Microsoftu). Do tego nowy system koncernu nie jest całkowicie jednowątkowy - aplikacje takie jak poczta, czy odtwarzacz muzyki itp mogą działać symultanicznie. Tylko aplikacje instalowane przez użytkownika nie - rozwiązanie takie ma zapobiegać opóźnieniom działania telefonu.

Xbox w telefonie - jakie części będą wspólne?

Na telefonach z Windows Phone 7 można będzie grać w ok. 50 gier . Można też będzie zbierać kolejne Osiągnięcia (Achievements), oraz grać z innymi osobami w trybie multiplayer. Oczywiście, jest to możliwe w tych krajach, w których z WP7 można korzystać bez ograniczeń. Czyli w Polsce będziemy musieli na to poczekać.

Czy telefony z Windows Phone 7 znajdą się w ofercie polskich operatorów komórkowych?

Tak, dostępne będą z pewnością w Erze, Play oraz Orange. Czekamy jeszcze na odpowiedź sieci Plus.

Joanna Sosnowska

Więcej o: