Tania siła robocza łamie CAPTCHA

Twój spambot nie może poradzić sobie z wpisywaniem literek w CAPTCHA? Zatrudnij ludzi, którzy zrobią to za niego.

CAPTCHA to jedno z popularniejszych zabezpieczeń przed spammerami, obrazek zawierający pozakrzywiany i powyginane litery, które człowiek odczyta i przejdzie dalej, komputer ma już jednak z tym duże trudności. Spammerzy, zamiast inwestować w rozpoznające pismo skrypty postanowili wynająć ludzi, którzy całymi godzinami rozwiązuje graficzne zagadki.

Do wklepywania literek zostały zatrudnione całe manufaktury z Rosji czy południowej Azji, którzy za 75 centów są w stanie rozwiązać 1000 captchowych zagadek. Na każdą mają około 10-20 sekund, dziennie zarabiają do trzech dolarów, co stawia ich na równi z najtaniej opłacanymi pracownikami w zakładach tekstylnych. Inne źródła mówią o liczących po 30 komputerów zakładach pracy, w których stawki potrafią sięgać 1,20 dolara za 1000 rozwiązań. Pracownicy nie muszą nawet znać angielskiego, wystarczy, że znają łaciński alfabet.

CAPTCHA, czyli w wolnym tłumaczeniu Zupełnie Automatyczny Publiczny Test Turinga Mający Odróżnić Człowieka od Maszyny (ZAPTTMOCOM), wymyślono w 2000 roku.

Źródło: NPR

Więcej o: