Open-source'owy program do analizy ruchu owadów

Naukowcy z Case Western Reserve University stworzyli program korzystający z dwóch szybkich kamer w celu równoczesnego przeanalizowania zachowania wszystkich 26 stawów w nogach karalucha.

Badanie miało na celu ustalenie dokładnej mechaniki ruchu owadów, co powinno pozwolić wykorzystać je jako model dla zminiaturyzowanych robotów poszukiwawczych, mogących przedostawać się przez ruiny budynków w celu znalezienia ludzi. Albo dla robotów szpiegowskich, mogących infiltrować pomieszczenia i rejestrować toczącą się w nich działalność, co nada nowego znaczenia słowu "pluskwa".

Zespół pod kierownictwem Johna Bendera wykorzystał parę zsynchronizowanych kamer rejestrujących przez 8 sekund obraz z szybkością 500 klatek na sekundę w celu zarejestrowania poruszającego się karalucha, a następnie opracował specjalne oprogramowanie pozwalające na przeanalizowanie ruchu nóg owadów w kilka godzin, podczas gdy wykorzystanie starych metod analizowania ruchu wszystkich stawów klatka po klatce zajęłoby co najmniej kilka tygodni.

Jako że naukowcy stwierdzili, że stworzone przez nich oprogramowanie może przydać się innym, postanowili udostępnić je za darmo wraz z kodem źródłowym, tak aby inne zespoły mogły z niego korzystać i usprawniać je. Teraz korzystają ze swojego programu w celu przeanalizowania zmian następujących podczas zmiany prędkości poruszania się oraz podczas skręcania.

Wygląda na to, że jeszcze trochę poczekamy, zanim doczekamy się robo-karaluchów poruszających się równie sprawnie co biologiczne oryginały.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: