Rusza nowa wyszukiwarka - Blekko. Czy będzie lepsza niż Google?

W publiczną fazę beta wchodzi właśnie nowa wyszukiwarka - Blekko. Jej twórcy zapowiadają, że będzie skuteczniej niż Google filtrować spam. Stworzenie Blekko kosztowało 24 miliony dolarów.

Blekko to nowa wyszukiwarka - nieuchronnie więc czekać ją będą odniesienia do lidera rynku - Google. Czym Blekko ma różnić się od wyszukiwarki z Mountain View?

Blekko wykorzystywać będzie tzw. "slashtagi" (/) , co ma przyczynić się do eliminacji spamu (albo do bardziej efektywnej jego eliminacji). Jak działają slashtagi? Jeśli chcemy wyszukać na przykład najnowsze informacje o Turcji, wystarczy wpisać "turkey /news ".

Tymczasem jednak Blekko przystosowana jest wyłącznie do użytkowników anglojęzycznych . Wyniki wyszukiwania różnią się znacznie w porównaniu z Google - i to bynajmniej nie na korzyść nowego gracza. Po krótkim przetestowaniu możliwości Blekko wiem, że jeszcze przez jakiś czas pozostanę przy Google'u. Nowa wyszukiwarka może przydać się jednak bardziej zaawansowanym użytkownikom, jak również specjalistom zajmującym się pozycjonowaniem stron internetowych. Może nawet przede wszystkim tym ostatnim - za pomocą Blekko z łatwością można dotrzeć do informacji takich jak liczba linków prowadzących do witryny, aktywność robotów indeksujących czy porównać dane z inną witryną.

Blekko - dane na temat witrynyBlekko - dane na temat witryny Fot. Blekko

Twórcom Blekko udało się zebrać 24 miliony dolarów finansowania, więc może wyszukiwarka kryje w sobie jeszcze jakieś tajemnice, które zostaną zaprezentowane po zakończeniu etapu testów.

Co mogłoby sprawić, że zmienilibyście swoją wyszukiwarkę na inną?

Więcej o: