Komputer w gniazdku elektrycznym?

Mówi się o śmierci PC, a tymczasem firma Chip PC Technologies zaprezentowała komputer, o wydajności netbooka, który mieści się w gniazdku elektrycznym.

Nie jest to niestety w pełni samowystarczalny sprzęt. Do zaawansowania technologii na taką skalę jeszcze nie doszło, ale rozwiązanie nieco inne od prezentowanego kiedyś Pano Logic . Jack PC posiada wbudowany procesor w architekturze RISC, który mozna porównać ze standardowymi układami o prędkości nawet do 1,2 GHz.

Dodatkowo, mikro-komputer wyposażony został w 256 MB pamięci wewnętrznej, która jest w stanie obsłużyć system operacyjny, oraz do 128 MB DDR RAMu. Całą resztą musi się zająć dysk sieciowy, do którego za pomoca zwykłego kabla sieciowego podpina się Jack PC.

Z zewnątrz Jack PC wygląda zupełnie jak rozgałęziacz i przeznaczony został do instalacji w typowych puszkach gniazd elektrycznych. Ramka zawiera cztery porty USB, wejście i wyjście audio oraz gniazdo DVI lub VGA.

Po co mi to?

Absolutnie po nic, chyba, że prowadzisz relatywnie dużą firmę i koszt "parku IT" przyprawia Cię o zawrót głowy. Jack PC ma być tanim urządzeniem, które raz zainstalowane nie zniknie ze swojego miejsca nawet w przypadku niefortunnego włamania do biura. Dodatkowo, Jack PC to także duża oszczedność energii. Z pełnym obciążeniem komputer pobiera 5 watów; w trybie czuwania około 0,3 wata.

Komputer w gniazdku niestety nie oferuje szczytowej wydajności, więc nie nadaje się do przedsiębiorstw, które wymagają instalacji poważnych stacji roboczych. W kazdym innym przypadku powinien sobie poradzić.

[via Chip PC ]

Łukasz Cichy

Więcej o: