Path - i tylko 50 znajomych mieć będziesz

Path to nowy serwis społecznościowy. Jego zasięg jest nieco ograniczony - funkcjonuje bowiem jako aplikacja na iPhone'a, za to twórcy serwisu postawili sobie ciekawe założenia - można mieć w nim tylko 50 znajomych.

Jedną z częściej cytowanych teorii dotyczących serwisów społecznościowych jest teza Robina Dunbara. Twierdzi on w skrócie, że l udzki umysł nie jest w stanie zapamiętać większej niż 150 liczby związków międzyludzkich. Dlatego "kolekcjonerskie" podejście do znajomych w serwisach takich jak Facebook, Nasza Klasa, czy inne tego typu mija się z celem, ponieważ części osób i tak nie zapamiętamy. Teza Dunbara stała się punktem wyjścia dla nowego Path .

Path (ang. - ścieżka) założony został przez Dave'a Morina, byłego pracownika Facebooka. Założył on, jak czytamy w serwisie Wired , że spośród tych 150 osób z którymi jesteśmy w stanie się bliżej związać można wyłonić trzy ważne grupy znajomych:

- 5 najbliższych osób , tzw. prywatny krąg

- 15 osób z którymi jesteśmy w stałym kontakcie

- 30 osób, które darzymy zaufaniem .

Suma tego równania to 50 osób i właśnie taki jest limit znajomych w Path.

Aplikacja wyróżnia się także tym, że komunikacja odbywa się wyłącznie za pośrednictwem zdjęć. Twórcy Path założyli bowiem, że do znajomych dodamy te 50 osób, z którymi rozumiemy się bez słów. Niewykluczone jednak, że w przyszłości możliwa będzie komunikacja także słowna, na wzór Twittera.

Swoją drogą to ciekawe, jak ewoluują serwisy - Twitter udowodnił, że możliwe jest posługiwanie się komunikatem złożonym ze 140 znaków . Teraz Path chce "nauczyć" nas utrzymywania kontaktu z 50 naprawdę bliskimi osobami. A może nie nauczyć, lecz raczej - przypomnieć.

Joanna Sosnowska

Więcej o: