Optoma: 3D-XL konwertuje obraz z 2D na 3D

Coraz częściej producenci sprzętu oferującego rozrywkę multimedialną stawiają na głębię obrazu w 3D; kino 3D, komórki 3D. Póki co, oglądanie obrazu trójwymiarowego w zaciszu domowym (mam na myśli telewizor), jest dość kosztowne.

Są już na rynku telewizory konwertujące obraz z 2D na 3D, ale ich cena jest dość wysoka. Optoma wyszła naprzeciw oczekiwaniom mniej zamożnych klientów i zaproponowała adapter do projektora, przekształcający obraz 2D w 3D. Podobny adapter zapowiadał koncern JVC w zeszłym roku - można o tym przeczytać tutaj . Urządzenie Optomy współpracuje z tradycyjnym, dwuwymiarowym projektorem DLP. Jeżeli już ktoś taki posiada, to można dokupić konwerter za 250 funtów i cieszyć się z głębi obrazu w trzech wymiarach . Adapter nazywa się 3D-XL i nie jest tak drogi jak wciąż mało popularne projektory 3D . Wymóg, jaki musi spełniać upgradeowany projektor to wyświetlanie obrazu przynajmniej w trybie 120Hz i musi posiadać łącze HDMI. Sama Optoma twierdzi, że ma w ofercie 14 kompatybilnych z adapterem projektorów, które obsługują po konwersji: 3D blue-ray, gry na PS3 w trybie 3D oraz Sky 3D TV. Do oglądania obrazu trójwymiarowego wystarczą tradycyjne okulary 3D, bez zewnętrznego emitera. Obraz, jaki jest wyświetlany po adaptowaniu projektora przez 3D-XL ma rozdzielczość 720p/120Hz.

Może nie każdy ma w domu projektor do oglądania filmów, czy telewizji, ale spora grupa użytkowników chętnie wybiera się do pubów, czy klubów, by oglądać widowiska sportowe na dużym ekranie. Może, więc warto się zaopatrzyć w osobiste okulary 3D, zanim zastanie nas Euro 2012?

Adaptery znajdą się w sprzedaży na koniec stycznia 2011.

źródło: Optoma

Jarosław Senator

Więcej o: