Fmail, czyli e-mail Facebooka

Największy serwis społecznościowy świata, Facebook, ogłosił właśnie wprowadzenie poczty elektronicznej dla swoich użytkowników.

Plotki dotyczące usługi pocztowej Facebooka krążyły w Sieci już od pewnego czasu . Teraz już wiemy - serwis w ciągu najbliższych miesięcy udostępni użytkownikom adres e-mailowy w domenie facebook.com.

Poczta Facebooka była oczekiwana. Dlaczego wszyscy się jej spodziewali? Z kilku powodów.

Poczta elektroniczna przypisana do danej domeny przeważnie ma intuicyjny adres. Na przykład poczta.gazeta.pl, mail.google.com. Co otrzymamy, gdy w pasek przeglądarki wpiszemy mail.facebook.com? Okno logowania do Outlook Web Apps (sieciowa usługa pocztowa Microsoftu, oparta na Exchange) z logo Facebooka .

TechCrunch zauważa, iż z adresu mail.facebook.com korzystają pracownicy Facebooka, gdy zdalnie chcą zalogować się do swojej poczty. Czy taka sama poczta będzie udostępniona użytkownikom?

Nasze źródła donosiły, że nowa poczta serwisu oparta ma być na rozwiązaniach z Exchange i Outlooka. Sam MS już od jakiegoś czasu użycza "silnika" swojej wyszukiwarki do przeszukiwania zasobów zarówno Facebooka, jak i Internetu. Facebook nie wspomniał o "zapleczu" technicznym swojej nowej usługi, nie jesteśmy więc w stanie potwierdzić danych jakie otrzymaliśmy od naszych informatorów - w świetle najnowszych informacji wydają się być one jednak mocno wątpliwe.

Wyszukiwarką na Facebooku jest BingWyszukiwarką na Facebooku jest Bing Fot. Facebook

Po dzisiejszej konferencji jedna firma na pewno może być wściekła - Google .

Koncern tradycyjnie jest przeciwstawiany Microsoftowi i Apple - starym gigantom. Tymczasem nowy przeciwnik, jakim jest Facebook, atakuje na nowych frontach. Pochłania niemal 25% rynku reklamy display , doskonale wie kim jest każdy jego użytkownik , posiada o nich masę informacji, taki, który angażuje swoich użytkowników do tego stopnia, ze spędzają na stronach serwisu coraz więcej czasu. A teraz próbuje zbudować swoją pocztę.

Google już chyba zresztą od dawna zdaje sobie sprawę, że to społeczności wyznaczać będą przyszły kierunek rozwoju Sieci. Od lat też bezskutecznie stara się stworzyć własny serwis społecznościowy - ostatnią, nieudaną zresztą, próbą, było wprowadzenie do Gmaila usługi Buzz. Obecnie plotki internetowe głoszą, że w tajemnicy, w zakamarkach Mountain View powstaje nowy "Facebook-killer" - Google.me .

A co oznacza dla nas "poczta od Fejsa"? Przede wszystkim - 500 milionów użytkowników otrzyma możliwość wysyłania poczty elektronicznej z domeny @facebook.com (albo @fb.com). Wzrosnąć może też znaczenie sieciowych usług Microsoftu i kto wie, może za rok dokumenty będziemy edytować w Office Web Apps, zamiast w Dokumentach Google?

[Aktualizacja]

Facebook uruchamia własny system komunikacji - SMSy, IM, czat i email w jednymFacebook uruchamia własny system komunikacji - SMSy, IM, czat i email w jednym Fot. Facebook

Oto i jest . Podczas konferencji prasowej szef Facebooka, Mark Zuckerberg ogłosił powstanie nowej usługi - poprawionych wiadomości, czyli de facto facebookowej poczty. Choć może trzymając się retoryki Marka Zuckerberga powinnam napisać raczej "systemu komunikacyjnego" .

Nasza usługa to nie e-mail-killer. To system komunikacyjny, którego częścią jest e-mail

mówił założyciel Facebooka podczas ogłaszania nowej usługi. Skoro to nie e-mail-killer, to jak będzie działać?

Użytkownicy serwisu dostaną adres mailowy w domenie facebook.com w postaci nazwa.użytkownika@facebook.com . Na początku usługa dostępna będzie wyłącznie na zaproszenie (podobnie było w początkach Gmaila), pierwsi szczęśliwcy będą mogli korzystać z niej już wkrótce.

Kluczową zmianą w porównaniu do znanym nam wszystkim skrzynek odbiorczych jest filtrowanie istotnych wiadomości . Facebook "wie", kim są nasi znajomi. Wie, z kim się najczęściej kontaktujemy, kogo "podglądamy", jak silne relacje łączą nas z różnymi ludźmi. Na tej podstawie właśnie dokonywać się będzie nadawanie priorytetów. W tym, co Zuckerberg nazwał "Skrzynką społecznościową" znajdować się będą wiadomości pochodzące od znajomych z serwisu. W "innej" skrzynce - wiadomości od innych osób. Jednak można będzie ingerować w filtry nałożone przez Facebooka i "awansować" lub "degradować" wybrane osoby.

System wiadomości Facebooka integrować ma SMS-y , wiadomości przesyłane na czacie , wiadomości jakie przesyłamy między sobą na Facebooku oraz e-maila . Polegać to w uproszczeniu na tym, że jeśli na Facebooku jesteśmy w trybie online, to otrzymamy wiadomość via czat, jeśli nie - wiadomości, SMS-a lub maila. W przyszłości może pojawić się możliwość wysyłania wiadomości głosowych lub rozmów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku poczty Google.

My już próbowaliśmy wysyłać do siebie samych wiadomość na facebookowy adres - jak na razie bezskutecznie. W panelu zarządzania wiadomościami pojawiła się bowiem opcja wysłania także wiadomości e-mail. Niestety, na wysyłanie maili do znajomych z poziomu Facebooka trzeba będzie poczekać.

Zuckerberg stwierdził, że nowy sposób komunikacji Facebooka nie jest Gmail-killerem. Po chwili dodał jednak, że

może za 6 miesięcy, za rok albo za dwa lata ludzie stwierdzą, że tak właśnie powinna wyglądać komunikacja. Może e-mail nie jest aż tak istotną jej częścią i wybiorą raczej ten [Facebooka - przyp. red.] sposób.

Zdaje się, że tym samym wyraził nadzieję, że w przyszłości wiadomości Facebooka wyprą pocztę Google'a. W dalszej przyszłości jest to dość prawdopodobne - w końcu zmieniamy i usługi i serwisy, kierując się różnymi powodami , ale czy stanie się to już wkrótce? Zobaczymy.

Joanna Sosnowska

Więcej o: