Echo-kamera MIT robi zdjęcia zza rogu

Ramesh Reskar z MIT opracował prototyp kamery, która robi zdjęcia wykorzystując zjawisko odbijania fal. Urządzenie potrafi sfotografowac przednioty nie znajdujące się w kadrze.

Konstruktor wykorzystał zjawisko odbijania fal do fotografowania zmian widma wracającego do obiektywu kamery. W ten sposób, po analizie komputerowej można uzyskać obraz przedmiotu który znajdował się w niedostępnym dla kamery miejscu, a do którego dotarły fale światła.

Pan Reskar obiecuje, że przy pomocy tej technologii stanie się możliwe fotografowanie przedmiotów i scen "odbijając" je od ścian lub innych powierzchni, które są "świadkami" zajścia. Tym sposobem, jesli podejrzewamy, że za rogiem czai się niebezpieczeństwo, możemy posłużyć się aparatem, odbijając obraz od powierzchni na ziemi, sprawdzając co znajduje się poza zasięgiem naszego wzroku.

Konstruktorzy mają oczywiście na myśli dobro publiczne i inne tego typu pozytywy jak umożliwienie strażakom lub policji zobaczenie co jest w poszczególnych pomieszczeniach nie ryzykując wejścia do nich bez odpowiedniego przygotowania. Jeśli jednak technologia okaże się działać odrobię lepiej niż na dzień dzisiejszy, z pewnością najpierw zrobi bujna karierę w wojsku. Co do tego nie mamy wątpliwości.

[via BBC News ]

Łukasz Cichy

Więcej o: