Google Voice w końcu w AppStore

Apple blokował dostęp do aplikacji Google Voice niemal przez 1,5 roku. Teraz użytkownicy iPhone'ów będą mogli w końcu korzystać z aplikacji Google.

Google Voice to aplikacja Google'a na telefony komórkowe. W dość dużym uproszczeniu polega na tym, że za jej pomocą można ustawić sobie "nadrzędny" numer telefonu, obejmujący nr. domowy, komórkowy czy służbowy. Jeśli ktoś do nas dzwoni, to sygnał odezwać się może na wszystkich telefonach, na wybranym, albo na różnych w zależności od pory dnia i naszych ustawień. To główna, choć nie jedyna opcja Google Voice - o innych możecie przeczytać na stronach koncernu .

To jednak inna cecha aplikacji zadecydowała o niewpuszczeniu jej do AppStore przez Apple - oficjalnym wytłumaczeniem było "dublowanie funkcji dostępnych w oryginalnym oprogramowaniu iPhone'a". A o co mogło leżeć u podstaw takiej decyzji? Dzięki Google Voice można wykonywać darmowe połączenia lokalne, tanio dzwonić za granicę czy wysyłać darmowe SMS-y. Komu to przeszkadza? Operatorom - plotki krążące po odmowie wpuszczenia Google Voice do AppStore wskazywały na tajną umowę, jaką mógł zawrzeć Apple z amerykańską siecią komórkową AT&T.

Po ingerencji ważnych urzędów, takich jak np. Federalna Komisja Handlu, aplikacja jest już jednak dostępna w AppStore . Jej minusy? Na razie dostępna jest jedynie w Stanach Zjednoczonych. Za to w 2011 stopniowo ma się pojawiać w kolejnych krajach.

Więcej o: