Osobisty lokalizator snajperów

Brytyjskie Ministerstwo Obrony planuje przeprowadzenie testów polowych akustycznego lokalizatora snajperów, który będzie mógł znajdować się na wyposażeniu indywidualnych żołnierzy.

Producentem systemu Boomerang Warrior-X jest firma BBN Technologies , która wprowadziła do użytku symbol @ w adresach e-mail, a także przeprowadzała analizę akustyczną nagrań akustycznych z zabójstwa JFK.

W zeszłym roku BBN została przejęta przez giganta przemysłu zbrojeniowego, koncern Raytheon, po tym jak wyprodukowała system akustycznej lokalizacji broni palnej Boomerang. System ten jest dość duży i ciężki, więc musi być stacjonarny lub montowany na pojazdach, ale nie przeszkodziło to siłom zbrojnym USA we wprowadzeniu go do praktycznego użytku na polach walki w Iraku i Afganistanie.

Nowa wersja Boomeranga, Boomerang Warrior-X ma zapewniać taką samą skuteczność, co jej duży brat, ale waży niecałe 1/3 kilograma, i może być noszona na kamizelce taktycznej. Informacje o zlokalizowanych strzelcach są przekazywane do głośnika lub słuchawki oraz pokazywane na przenośnym wyświetlaczu. System jest zasilany dwoma bateriami AA, na których może pracować przez jeden dzień.

Lokalizacja akustyczna w teorii i w warunkach laboratoryjnych działa bardzo ładnie - wykorzystuje trzask pocisku przebijającego barierę dźwięku oraz huk wystrzału do zlokalizowania kierunku i odległości do lufy, z której pocisk został wystrzelony, a wszystko w czasie poniżej jednej sekundy. W praktyce jednak przy dużej ilości strzelających oraz w mieście czy górach, gdzie fale dźwiękowe mogą odbijać się od wielu powierzchni mogą mieć one poważne problemy.

Warrior-X według jego producenta ma być skuteczny w 98%. Wybrany przez brytyjskie Ministerstwo Obrony system ma w następnym etapie zostać przetestowany "w warunkach polowych", co zapewne oznacza Afganistan.

[na podstawie materiałów BBN , The Register ]

Leszek Karlik

Więcej o: