E-papier na papierze

E-papier oparty o technologię elektrozwilżania, o której już pisaliśmy, może w przyszłości zapewnić nam tanie, kolorowe, zdolne do wyświetlania filmów wyświetlacze na kartkach zwykłego papieru.

Badania prof. Andrew Steckla z Uniwersytetu Cincinatti zaowocowały technologią wyświetlaczy nanoszonych na papier, przedstawioną w listopadowym numerze czasopisma "ACS Applied Materials and Interfaces".

Prof. Steckl, wraz ze swoim doktorantem Duk Young Kimem zademonstrowali, że jako elastyczny podkład pod wyświetlaczem EWD (Electrowetting Display, wyświetlacz w technologii elektrozwilżania) można wykorzystać zwyczajny papier. Wyświetlacze wykorzystujące technologię elektrozwilżania wykorzystują pole elektryczne do przesuwania mikroskopijnych kolorowych kropelek oleju. Nie zachowują one obrazu po odłączeniu zasilania, ale mają dużo mniejsze zużycie energii niż LCD, a obraz zmienia się wystarczająco szybko, aby na e-papierze EWD można było pokazywać filmy.

Odkrycie, że wyświetlacze EWD naniesione na papier nie są gorsze od wyświetlaczy umieszczonych na szkle oznacza, że w przyszłości możliwe będzie tworzenie lekkich i odpornych wyświetlaczy, a kiedy cena procesu technologicznego spadnie wystarczająco nisko, będziemy mogli spodziewać się jednorazowych, wyrzucanych urządzeń. Cytując prof. Steckla:

Do czytania nic nie wygląda lepiej niż papier. Mamy nadzieję uzyskać coś, co będzie wyglądać jak papier, ale zachowywać się jak monitor komputerowy jeżeli chodzi o jego zdolność do magazynowania informacji. Będziemy mieć coś, co jest bardzo tanie, bardzo szybkie, kolorowe a pod koniec dnia czy tygodnia będzie można wyrzucić to do śmieci.

Steckl planuje chce zainteresować teraz swoją technologią inwestorów przemysłowych, i zakłada, że dostarczenie technologii na rynek zajmie trzy do pięciu lat. Co zapewne oznacza, że przed dziesięcioma do dwudziestu lat nie mamy co się spodziewać kolorowych, szybkich wyświetlaczy na kartkach papieru.

[na podstawie Science Daily , Next Big Future ]

Leszek Karlik

Więcej o: