Eksperyment - jak poczta traktuje paczki

Przesyłki oznaczone jako "DELIKATNE" lub "TĄ STRONĄ DO GÓRY" są traktowane gorzej.

Eksperyment został przeprowadzony w USA przez Popular Mechanics. W paczce zostało umieszczone urządzenie zawierające akcelerometr, termometr, sterownik ARM oraz wielką baterię zapewniającą urządzeniu możliwość ciągłego działania przez 72 godziny. Następnie przeprowadzone zostało badanie kalibracyjne - kopanie paczki, spuszczanie jej z różnych wysokości itd. Wyniki? Lekkie potrząsanie to 2 g przyśpieszenia, spadek z 0,75 metra na podłogę to 6 g.

Następnie paczka została parę razy wysłana amerykańską pocztą (USPS), FedExem oraz UPS. Wyniki? Zaskakująco, to w rękach poczty paczki ucierpiały najmniej (przeciętnie pół upadku zaliczającego 6 g lub więcej na podróż, gdy FedEx i UPS fundowały paczkom średnio 2 i 3, odpowiednio).

Jednak najbardziej interesujące było porównanie losu zwykłych paczek z paczkami oznaczonymi jako delikatne ("Fragile") lub "tą stroną do góry" ("This side up"). Paczki takie były częściej przewracane na inną stronę oraz rejestrowały większe przyśpieszenia.

Ciekawe, jak podobny eksperyment wyglądałby w Polsce. Podejrzewam, że i u nas paczki oznaczone "Ostrożnie" byłby traktowane ze szczególnymi względami - oczywiście, zakładając że ktoś na sortowni nie połakomiłby się na wyglądającą na cenną elektronikę w przesyłce.

[na podstawie Popular Mechanics , przez Boing Boing ]

Leszek Karlik

Więcej o: