Startuje HYLAS1 - będzie szerokopasmowy satelitarny dostęp do Internetu dla Polski

O 19.39 czasu polskiego, 26 listopada z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystartuje satelita telekomunikacyjny - wart 120 milionów funtów - HYLAS1. Zostanie wyniesiony przez rakietę Ariane 5 i umożliwi korzystanie z satelitarnego szerokopasmowego dostępu do Internetu także w Polsce.

Hylas jest pierwszym europejskim satelitą przeznaczony wyłącznie do transmisji Internetu . Opracowany został przez firmę Avanti Communications we współpracy z brytyjską firmą EADS Astrium i indyjskim Atrixem. Przy tworzeniu satelity wykorzystano także technologie opracowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), która też wyniesie go na orbitę.

Cechą różniącą Hylasa od innych "sztucznych księżyców" jest możliwość zmiany parametrów pracy jego przekaźników już po wystrzeleniu , stąd też nazwa: Hylas to skrót od Highly Adaptable Satelite (Wysoce Przystosowalny Satelita).

Na drugiego satelitę - HYLAS2, rozszerzającego dostęp do bezprzewodowego Internetu przyjdzie nam poczekać do 2012 roku. Avanti Communications zapewnia, że już nad nim pracuje.

Nie ma co jednak zacierać rączek zawczasu. Podstawowy pakiet szerokopasmowego dostępu satelitarnego o przepustowości 2 MB-10 MB ma kosztować klientów indywidualnych już (albo aż) od 25 euro miesięcznie . To dużo, ale nie aż tak wiele, żeby uznać tę propozycję za absurdalną. Zwłaszcza w tych rejonach kraju, w których nikt nie zamierza kłaść kabli telefonicznych, a tym bardziej stawiać anten telefonii komórkowej.

Relację na żywo z umieszczenia satelity można obejrzeć pod adresem http://www.videocorner.tv/index.htm .

Razem z Hylasem zostanie też wystrzelony amerykański satelita Intelsat-17, który zostanie wprowadzony na orbitę siedem minut wcześniej.

[za Avanti Communications, BBC ]

Łukasz Cich, Janusz A, Urbanowicz

Więcej o: