Iran potwierdził cel Stuxneta

Na wczorajszej konferencji prasowej, prezydent Iranu Mahmud Ahmadinejad potwierdził cel ataku robaka Stuxnet.

Oskarżając rządy Izraela i państw zachodnich o skrytobójcze mordowanie irańskich fizyków jądrowych, Ahmadinejad powiedział też, że wiadomym siłom

udało się stworzyć problemy z funkcjonowaniem pewnej liczby naszych wirówek [do wzbogacania uranu - red.] za pomocą oprogramowania zainstalowanego w elektronice

co dokładnie odpowiada rozszyfrowanemu przez badaczy firmy Symantec działaniu Stuxneta .

To potwierdzenie krążącej od momentu schwytania Stuxneta teorii, że jest on bronią wycelowaną w irańskie zakłady wzbogacania uranu w Natanz .

Według informacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wydajność zakładów w Natanz stopniowo spadała, aż do całkowitego zatrzymania produkcji 16 listopada. Nie jest jednak jasne czy za sprawą działania Stuxneta, sabotażu, czy błędów w konstrukcji fabryki.

Prezydent Ahmadinejad podkreślił jednak, że problemy z wirówkami zostały już rozwiązane i dalsze sabotowanie ich w dotychczasowy sposób nie jest już możliwe.

Konferencja prasowa prezydenta Ahmadinejada spowodowana była skrytobójczymi atakami na irańskich naukowców - w zamachach bombowych zginęli dwaj naukowcy z uniwersytetu Shahid Beheshti: fizyk jądrowy, profesor Fereidoun Abbasi i zajmujący się inżynierią jądrową Majid Shahriar. W rezolucji ONZ Abbasi potępiającej irański program jądrowy Abbasi wskazywany był jako jeden z współpracowników twórcy tajnego irańskiego programu jądrowego, Mohsena Fakrizadeha.

[Na podstawie guardian.co.uk ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: