Pierwszy robot da Vinci w Polsce

Już w tym miesiącu wrocławscy chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu będą mieli okazje wykonać pierwsze operacje przy pomocy robota chirugicznego da Vinci.

O urządzeniu tym pisaliśmy już wcześniej , ale musieliśmy wspomnieć że planowany przez szpital uniwersytecki w Gdańsku zakup robota nie doszedł do skutku z uwagi na cięcia budżetowe.

Teraz jednak, po dwóch latach pracy przez prof. dr Wojciecha Witkiewicza, dyrektora wrocławskiego szpitala, oraz polskiego przedstawiciela Intiutive Surgical, firmy MEDIM zrobotyzowany chirurg pojawi się w końcu w rodzimym szpitalu. Dzięki niemu polscy chirurdzy uzyskają nowe, ekstremalnie precyzyjne narzędzie pozwalające na przeprowadzanie nowych rodzajów operacji chirurgicznych i będą mogli szkolić się w wykorzystaniu go, w ramach nowo powstałego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej. Cytując prof. Witkiewicza:

Robot da Vinci umożliwia precyzyjne operacje, szczególnie w trudno dostępnych miejscach w ciele pacjenta. Charakteryzują się one minimalnym urazem operacyjnym, z małą utratą krwi i z bardzo szybką rekonwalescencją. Robot umożliwia bezpieczny dostęp do takich miejsc organizmu, do których do tej pory wgląd w sposób tradycyjny był bardzo trudny np. zmiany nowotworowe w miednicy małej (macica z przydatkami, odbytnica, prostata), czy guzy w okolicy podstawy czaszki. Niektóre operacje wykonywane są na świecie niemal wyłącznie z użyciem robota. ( ) Warto podkreślić, że jest to kolejne narzędzie, które intuicyjnie przedłuża możliwość pracy rąk chirurga. Robot nie operuje, to chirurg operuje przy użyciu robota.

Do tej pory roboty firmy Intuitive Surgical były obecne głównie w szpitalach w USA, gdzie znajdowało się 1228 robotów (z ogólnej 1622 aktywnych na całym świecie). W Europie obecnych było 292, a u naszych sąsiadów 43 sztuki w Niemczech oraz 9 w Czechach. A teraz w końcu pierwszy będzie operować u nas.

Oczywiście, tak naprawdę operować będzie nadal chirurg, bo jeszcze bardzo daleka droga przed nami zanim robochirurg będzie w stanie operować samodzielnie .

[na podstawie informacji prasowych firmy MEDIM]

Leszek Karlik

Więcej o: