Keine Grenzen Rozmawianie

Już niedługo Komisja Europejska może wymóc na operatorach zniesienie opłat roamingowych w granicach Unii. Na razie ma je znacznie ograniczyć.

Jak poinformował New York Times , Komisja Europejska pracuje nad projektem ograniczenia opłat roamingowych w granicach UE. Docelowo, władze Unii, chcą znieść wszelkie dodatkowe opłaty teleinformatyczne za korzystanie z Internetu i telefonii komórkowej, wyznaczane do tej pory przez granice państw - taka wirtualna strefa Schengen. Wzorem dla takiego zniesienia opłat i wspólnej zależności roamingowej ma być Hiszpania i Portugalia, na terenie, których obowiązują wspólne umowy między operatorami. Całkowite zniesienie roamingu w UE ma nastąpić w 2015 roku. O ile koszty rozmów czy przesyłania wiadomości tekstowych będą w miarę łatwe do wynegocjowania u operatorów, o tyle transfer danych w ramach roamingu już nie. Konsolidacja rynku telekomunikacyjnego wokół wielkich korporacji na pewno nie pomaga w ew. zlikwidowaniu opłat dodatkowych za roaming danych, natomiast, według włodarzy unijnych, mocnego uzasadnienia stosowania tego typu opłat nie ma.

Cała idea wydaje się całkiem logiczna i słuszna. Europa bez granic, to Europa bez granic - również tych teleinformatycznych.

Jarosław Senator

Więcej o: