IBM gra Va banque

Po sukcesach maszyny Deep Blue w rozgrywkach szachowych IBM postanowiło wystawić komputer imieniem Watson w teleturnieju.

Teleturniejem tym będzie słynny amerykańskich program Jeopardy! , a przeciwnikami Watsona będą jego Ken Jennings i Brad Rutter, najlepsi uczestnicy w historii programu (Jennings wygrał w sumie 2,5 miliona dolarów, a Rutter - 3,2 miliony). Jeopardy! doczekało się kiedy polskiej wersji pt. Va banque , prowadzonej przez Kazimierza Kaczora. Zasady zabawy są proste - należy odpowiadać na zagadki z różnych dziedzin. Są one formułowane jako zdania oznajmujące, więc odpowiedź musi być ułożona jako pytanie.

Właśnie rozumienie pytań formułowanych przez prowadzącego w naturalnym języku, a nie wikipedyczna wiedza, jest wyzwaniem dla Watsona . Opracowywane przez 4 lata oprogramowanie (uruchomione na serwerze IBM Power7) musi wydobyć poszlakę z zagadki i ułożyć jednoznaczną odpowiedź zgodnie z zasadami turnieju.

Główna nagroda w specjalnej edycji Jeopardy! wynosi milion dolarów. W przypadku wygranej IBM postanowiło przeznaczyć ją na cele charytatywne. Starcie ludzi i komputera planowane jest na 14 i 16 lutego 2011 roku.

Michał R. Wiśniewski ( mrw.blox.pl )

Więcej o: