Pomóż szukać obcych planet

Sonda kosmiczna Kepler przesyła na Ziemię dane z obserwacji 145 tysięcy gwiazd. Teraz każdy może pomóc w wyszukiwaniu krążących wokół nich obcych układów planetarnych.

Poszukiwania prowadzone są przez projekt Zooniverse , czyli grupę ludzi koordynującą udział internautów w przedsięwzięciach naukowych. W ramach Zooniverse każdy może pomóc w klasyfikowaniu galaktyk, opracowywaniu fotogramów powierzchni Księżyca, czy szukać gwazd supernowych. Teraz do projektów Zooniverse dołączyło przedsięwzięcie Planet Hunters - wyszukiowanie pozasolarnych układów planetarnych.

Sonda Kepler przesyła na Ziemię dane o zmianach jasności gwiazd w czasie. Jeśli gwiazda ma planety i poruszają się one tak, że w części swojego ruchu orbitalnego przesłaniają światło gwiazdy wysyłane w stronę naszego Układu Słonecznego, będziemy mogli to rozpoznać. Krzywe zmiany jasności są charakterystyczne i możemy określić dzięki nim wielkość planety i długość jej "roku".

Dane oczywiście są też analizowane komputerowo w celu wyszukania podejrzanych gwiazd, jednak potrzebne jest ludzkie oko, dla potwierdzenia komputerowego znaleziska. Współczesna nauka operuje na coraz większych ilościach danych, co w połączeniu z upowszechnieniem się mocnych komputerów daje coraz większe pole do popisu naukowcom-amatorom. W ten sposób łamie się już szyfry (projekty DES Challenge i Distributed.net), czy rozwiązuje problemy z biochemii w projekcie Folding@HOME.

Członkowie wszystkich projektów Zooniverse są - wraz z zawodowymi naukowcami - współautorami kilkunastu naukowych artykułów na temat swoich odkryć.

[Na podstawie Zooniverse , Planet Hunters , za cosmic log i Slashdot ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: