Codziennie 2 miliardy wiadomości spam wysyłanych z Polski

Jak informuje Symantec w mijającym roku każdego dnia było wysyłane średnio 2 miliardy wiadomości spam, a 80% z nich pochodziły z tzw. komputerów zombie.

Komputery Zombie (zombie pc) to zainfekowane komputery zwykłych użytkowników, nad którymi cyberprzestępcy mają kontrolę bez jakiejkolwiek świadomości właściciela. ZombiePC jest przeważnie dołączany do tzw. botnetu, czyli grupy komputerów, które rozsyłają niechciane wiadomości e-mail.

Jak mówi Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w Symantec Polska:

Większość spamu rozsyłają właśnie botnety, a nie pojedyncze komputery. W 2010 r. niemal jedna czwarta wiadomości spam wysyłanych z Polski była efektem działania znanego robaka Rustock . Droga do infekcji jest bardzo prosta - wystarczy kliknąć na mailowy odnośnik, choćby do reklamy rozmaitych preparatów zdrowotnych.

Codzienne dwa miliardy spamu z Polski to około 2% wiadomości rozsyłanych z całego świata. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze fakt, że prawie połowa z nich służy do wyłudzania danych poufnych. Często spam kryje się pod przykrywką najważniejszych informacji ze świata. W tym roku najwięcej pod takimi tematami jak katastrofalne trzęsienia ziemi, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej oraz wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej.

Aby zabezpieczyć nasz komputer należy korzystać z oprogramowania zabezpieczającego, które oferuje filtrowanie wiadomości e-mail. Istotne jest również regularne aktualizowanie systemu operacyjnego w celu niwelacji luk, przez które cyberprzestępca mógłby się wkraść do naszego komputera. Pamiętajmy jednak, że najważniejszym elementem ochrony jest przede wszystkim ostrożność podczas korzystania z sieci.

[za Chip ] Bartłomiej Kionka

Więcej o: