Pięć na pięc IBM-a

Co roku naukowcy pracujący dla firmy IBM publikują "five in five? - pięć prognoz rozwoju technologii na następne pięć lat.

W tym roku w prognozach "pięć na pięć" mamy:

* hologramy w powietrzu

Odważna hipoteza. Mamy wprawdzie inwazję trójwymiarowej telewizji, ale nie jest to "prawdziwy" trójwymiar lecz telewizja stereoskopowa - widzimy głębię obrazu ale nie można stanąć z boku telewizora, żeby zobaczyć całej sceny z boku.

* baterie ładowane energią zbieraną z otoczenia

W ramach presji na odnawialne źródła energii, coraz więcej prac badawczych dotyczy zbierania energii którą teraz wypuszczamy w powietrze, telefon komórkowy noszony w kieszeni mógłby doładowywać się z energii ruchów swojego właściciela, czy elektryczności statycznej zebranej przez odzież.

* wykorzystanie ciepła odpadowego serwerowni do ogrzewania

Wraz z rozwojem komputerów i ich coraz szybszym działaniem, zużywają one coraz więcej energii, która zamienia się w ciepło. Komercyjne serwerownie mają coraz więcej problemów z jego usuwaniem, ale po co puszczać je w powietrze, skoro mogłoby to odciążyć ciepłownie?

* monitoring środowiska przez inteligentne urządzenia z których korzystamy

Naukowcy coraz chętniej sięgają po dane zbierane przez sieci komórkowe czy osobiste GPS-y w celu wykorzystania ich do sprawdzania swoich hipotez. Wraz z miniaturyzacją i autonomizacją czujników, ilość zbieranych danych będzie się powiększać.

* inteligentne drogi zindywidualizują dojazdy do pracy

Strategia rozwoju IBM opiera się na uinteligentnianiu miejskiej infrastruktury. Inteligentna droga powie inteligentnemu samochodowi gdzie jest korek i jak go objechać.

Czy te prognozy się potwierdzą - zobaczymy za 5 lat.

Więcej o: