Bezpieczeństwo w sieci: jaki będzie rok 2011?

Firma Symantec przygotowała raport dotyczący tego, jaki będzie nadchodzący 2011 rok pod względem bezpieczeństwa w sieci. Co z niego wynika?

Zdaniem Macieja Iwanickiego, inżyniera systemowego w Symantecu i autora raportu w 2011 roku zaobserwujemy kilka trendów:

- częstszy i skuteczniejszy phishing,

- klony wirusa Stuxnet,

- rosnące zainteresowanie przechowywaniem danych w chmurze i związane z tym problemy,

- bezpieczeństwo mediów społecznościowych.

    Jeśli chodzi o phishing, Symantec przypomina o Zeusie - zestawie narzędzi, który był odpowiedzialny w 2010 za mnóstwo podrobionych stron instytucji finansowych i związane z nimi wyłudzenia informacji. W przyszłym roku mamy doczekać się jeszcze większej ofensywy z ich strony.

    Stuxnet z kolei to wirus, który odpowiedzialny był za atak na irańskie zakłady wzbogacania Uranu. Dokładnie opisywaliśmy ten przypadek, szczegółowe informacje o nim znajdziecie tutaj . Unikalny w tym wypadku był cel działania: cyberprzestępcy udowodnili, że mogą z sukcesem zaatakować całe państwo i jego instytucje. Symantec przewiduje, że:

    Niewykluczone, że w przyszłym roku pojawi się więcej podobnych ataków do Stuxnetu - co prawda o mniejszej skali rażenia, ale większej specjalizacji i o konkretnych celach, np. wyłudzenia informacji bądź szantażowania dużych i cenionych instytucji.

    Cloud computing , a więc przechowywanie danych w chmurze staje się coraz popularniejszy. W 2011 roku ten trend z pewnością się utrzyma, co postawi nowe wyzwania przed osobami i instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem w sieci. Symantec:

    Cloud computing, usługi i urządzenia hostingowe (...) zmienią krajobraz dzisiejszego centrum danych, oferując organizacjom elastyczność i łatwość wdrażania. (...) Przeprowadzona na zlecenie firmy Symantec 6. edycja ankiety dotyczącej odzyskiwania systemów po awarii (...) pokazała jednak, że zdaniem menedżerów IT z 18 krajów świata, wirtualizacja i cloud computing komplikują usuwanie skutków awarii systemów (...)

    Ostatnim tematem są media społecznościowe, z których korzystają coraz częściej całe firmy. Archiwizacja danych tam umieszczonych będzie niewątpliwie wyzwaniem.

    opracował: Tomasz Kutera

    Więcej o: