Szybkie sekwencjonowanie DNA

Naukowcy z Imperial College London stworzyli prototyp urządzenia do sekwencjonowania DNA przez mikroskopijny otwór - nanopor.

To nie pierwsze podejście do technologii sekwencjonowanie przez nanopor - w zeszłym roku pisaliśmy o zastosowaniu przez naukowców z University op Washington do tego samego celu organicznego nanopora z bakterii Mycobacterium smegmatins .

Urządzenie stworzone w Londynie jednak doszło już do etapu prototypu. Opatentowana technologia wykorzystuje nanopor o średnicy 50 nanometrów wykonany w czipie krzemowym. Nić DNA jest przepuszczana przez ten otwór przy pomocy ładunku elektrycznego, a po wyjściu z nanopora jest odczytywana przez sprawdzanie zmieniającej się charakterystyki elektrycznej każdej z czterech zasad (A, C, T lub G). Cytując jednego z autorów projektu, Aleksandara Ivwanowa z wydziału chemii Imperial College London:

Sekwencjonowanie przez nanopor to szybka, prosta procedura, w przeciwieństwie do dostępnych metod komercyjnych, wymagających czasochłonnych i destruktywnych procesów chemicznych, które rozrywają i kopiują małe kawałki cząsteczek DNA aby określić ich sekwencje. Ponadto, krzemowe chipy są niesamowicie trwałe w porównaniu do stosowanych aktualnie dość delikatnych materiałów. Można z nich korzystać wiele razy, myć je i wykorzystywać ponownie bez negatywnego wpływu na wydajność.

Urządzenie nie zostało jeszcze przetestowane na pełnym genomie człowieka, ale początkowe eksperymenty sugerują, że gotowy sekwencer powinien być w stanie przeskanować cały genom ludzki w czasie liczonym w minutach. Technologia sekwencjonowania przez nanopor powinna umożliwić stworzenie urządzenia zdolnego do odczytywania 10 milionów par zasad na sekundę, podczas gdy współczesne techniki sekwencjonowania mają szybkość raczej w okolicach 10 zasad na sekundę.

[na podstawie Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: