Nadchodzi iOS 4.3 - co nowego?

Uczestnicy programu Apple dla twórców aplikacji otrzymali właśnie dostęp do testowej wersji systemu iOS dla iPhone i iPada. Oprócz nowych funkcji, na podstawie zmian w iOS można spróbować przewidzieć następne ruchy giganta z Cupertino.

Najważniejsza z nadchodzących zmian to wprowadzenie opcji osobistego hotspotu, zamieniającej iPhone'a w router mini-sieci WiFi, łączącej się z Internetem telefonowym 3G. Dostępność tej opcji będzie kontrolowana przez operatorów telekomunikacyjnych, ponieważ sieci komórkowe mogą zostać w ten sposób przeciążone internetowymi transferami. Z tego samego powodu w iPhone bardzo długo brakowało funkcji modemu (tetheringu).

Następna zmiana to wprowadzenie nowych gestów - i prawdopodobna rezygnacja z przycisku "Home" w przyszłych iPhone'ach.

Jednak najciekawsze rzeczy można znaleźć zagłębiając się w pliki konfiguracyjnego nowego systemu. W pliku wyliczającym modele zgodne z nowym systemem, programiści odnaleźli oznaczenia nieznanej jeszcze wersji iPhone 3, dwóch nieznanych wersji iPhone 4 oraz trzech wersji iPada 2.

Prawdopodobnie pojawi się też funkcja lokalizacji przyjaciół używających apple'owskiego portalu MobileMe. "Źródła" w Apple mówią też o udostępnieniu pakietu iLife i aplikacji PhotoBooth na iPada 2 - co oznacza kamerę patrzącą na użytkownika - PhotoBooth służy do robienia "śmiesznych zdjęć" aktualnemu użytkownikowi Maka.

[na podstawie Endgadget 1 2 , BGR ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: