Automatyczny tłumacz Androida

Pomału przyzwyczajamy się do serwisów tłumaczących teksty, takich jak Google Translate czy Babelfish. Jeszcze nie są doskonałe, ale przestały być już źródłem żartów. Teraz jednak Google zaprezentowało aktualizację Google Translate na Androida pozwalające na ustne tłumaczenie rozmowy.

Tłumaczenie dostępne jest na razie między angielskim i hiszpańskim. Po włączeniu trybu "tłumaczenie rozmowy" (conversation mode) należy wybrać ikonę mikrofonu przypisanego do odpowiedniego języka i powiedzieć swoją kwestię. Telefon po chwili powtórzy ją w drugim języku. Następnie druga osoba naciska ikonę mikrofonu swojego języka i odpowiada, co zostaje przetłumaczone w drugą stronę.

Firma zastrzega się, że technologia rozpoznawania mowy w Translate jest jeszcze w powijakach i nie jest w stanie pokonać trudności w rozpoznawaniu głosu w hałasie, czy rozumieniu akcentów i żargonów.

Wprawdzie tryb rozmowy jest dostępny tylko między hiszpańskim i angielskim, ale nowa wersja tłumacza rozpoznaje też mowę w trzynastu innych językach.

Nową wersję Translate można już pobrać z Androidowego sklepu z aplikacjami.

[na podstawie Google Mobile Blog , za Read/Write Web ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: