Chcę to: super - router

Bardzo długo domowe routery przypominały nieatrakcyjne pudełka z wystającymi brzydkimi antenami. Zmienia to firma Cisco, linia atrakcyjnych domowych routerów została właśnie rozbudowana o model E4200, prawdziwe centrum domowej sieci.

Router ma kształt płaskiej muszli, w której ukryte jest sześć anten pracujących w systemie MIMO (kilku anten nadawczych i odbiorczych pracujących jednocześnie) dzięki czemu sieć bezprzewodowa z routera ma większy zasięg. Anteny nadają i odbierają w pasmach 2.4 i 5 gigaherców, w standardzie WiFi 802.11n i konfiguracji 3x3, dzięki czemu maksymalna przepustowość radiowej sieci to 300 bądź 450 megabitów - w zależności od pasma. Dla porównania, średnie domowe łącze internetowe w aktualnych ofertach operatorów ma około 5-6 megabitów czyli 10-20 razy mniej.

Router ma też cztery gigabitowe porty kablowe , co jest standardową liczbą dla domowego urządzenia i port do podłączenia "wyjścia na świat". Miłym uzupełnieniem jest port USB i wbudowany serwer mediów zgodny z protokołem UPnP , dzięki czemu router może udostępniać w domowej sieci filmy czy muzykę z podłączonego przez USB dysku. Wsparciem przesyłania mediów jest też technologia QoS (Quality of Service), czyli przydzielanie priorytetów poszczególnym transmisjom tak, aby te które wymagają płynnych transferów - na przykład przesyłanie filmu z sieciowej wypożyczalni do telewizora - odbywały się bez przerw.

Dołączone oprogramowanie Cisco Connect pozwala skonfigurować router do wydzielenia osobnej sieci "tylko dla gości" czy blokadę stron "tylko dla dorosłych".

Cena na rynek amerykański - 180 dolarów, czyli około 550 złotych.

[na podstawie materiałów firmy Cisco Linksys ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: