Eric Schmidt przestaje być dyrektorem generalnym Google

Google zmienia głównodowodzącego - Erica Schmidta zastąpi Larry Page, współzałożyciel koncernu.

Google prezentuje dziś swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał ubiegłego roku oraz fiskalny rok 2010. Niejako przy okazji oznajmiono, że zmieni się dyrektor generalny firmy.

Jak podaje Business Insider , Erica Schmidta na stanowisku CEO zastąpi Larry Page , jeden ze współzałożycieli Google'a. Drugi z nich - Sergey Brin - odpowiedzialny będzie za projekty strategiczne. Schmidt odda fotel 4 kwietnia. Był dyrektorem generalnym koncernu przez 10 lat.

Pozostanie jednak w zarządzie Google na stanowisku prezesa wykonawczego. W takim układzie odpowiadać ma za zawieranie umów partnerskich, podtrzymywanie relacji biznesowych a także wciąż pełnić funkcję doradcy obu założycieli Google. Podczas dzisiejszej konferencji Schmidt tłumaczył decyzję o zmianach w zarządzie:

Zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób najlepiej uprościć nasze struktury zarządzania i przyspieszyć podejmowanie decyzji na dłuższy czas. Poprzez sprecyzowanie naszych indywidualnych ról jaśniej określimy to, za co odpowiadamy. Uważam, że Larry jest gotowy na przejęcie władzy (...).

Eric Schmidt został wybrany na dyrektora generalnego koncernu, ponieważ inwestorzy Google sądzili, że firmie przyda się odpowiedzialny i dojrzały przywódca (10 lat temu, gdy obejmował stanowisko CEO obaj współzałożyciele mieli zaledwie 28 lat). W branży krążą plotki o dość niepoważnych niekiedy zachowaniach Brina i Page'a, które "po ojcowsku" musiał rozstrzygać właśnie Schmidt. Tak też właśnie należy rozumieć tweeta przesłanego przez niego zaraz po ogłoszeniu nowiny o zmianach w zarządzie.

Eric Schmidt przestaje być CEO GoogleEric Schmidt przestaje być CEO Google Fot. Twitter

Wedle innych pogłosek między Schmidtem a dwoma współzałożycielami Google często dochodziło do sporów (np. o kwestie prywatności w Sieci). Jak było faktycznie - nie wiadomo.

Wiadomość o zmianach w zarządzie Google zaskoczyła chyba wszystkich obserwatorów świata technologii. Przedstawione przez firmę wyniki finansowe są dobre - dochody wzrosły o 26% w porównaniu do roku poprzedniego.

To bardzo ważna zmiana - dla Google'a. dla jego inwestorów, oraz dla całej branży.

Więcej o: