J-20 - chiński prototypowy myśliwiec "stealth"

W zeszłym tygodniu odbył się pierwszy lot prototypu chińskiego myśliwca o obniżonej wykrywalności dla radarów, J-20.

Pierwsze zdjęcia prototypu pojawiły się w sieci w połowie grudnia, i większość komentatorów zakładała, że to tylko makieta lub testy naziemne i do lotów jeszcze daleko. Jednak już w tym miesiącu można zobaczyć zarówno zdjęcia, jak i filmy z lotów J-20.

Samolot wygląda faktycznie wizualnie dość podobnie do myśliwców "stealth" piątej generacji, takich jak amerykańskie F-22 Raptor czy F-35 Lightning II czy rosyjski Suchoj T-50, znany również jako PAK FA (Pierspiektiwnyj Awiacyonnyj Kompleks Frontowoj Awiacyi).

Oczywiście, sama geometria to nie wszystko - dla obniżenia wykrywalności dla radarów istotne są również wykorzystane materiały. Duże znaczenie ma również pokładowa awionika (jakość radaru, łączność i możliwość integracji taktycznej z innymi samolotami) oraz przenoszone uzbrojenie. Tego nie można określić na podstawie filmów z przelotu.

A prawdopodobnie myśliwce 5 generacji to i tak ostatni przedstawiciele skazanego z góry na wymarcie gatunku samolotów bojowych pilotowanych przez człowieka. W bliższej perspektywie zostaną one wyparte przez bezzałogowe drony bojowe (UCAVy), a w dalszej perspektywie wprowadzenie laserów bojowych na wyposażenie armii świata będzie miało podobny wpływ na lotnictwo, co wprowadzenie karabinów maszynowych na kawalerię.

[na podstawie China Defense Blog , przez Defense Tech 1 , 2 ]

Leszek Karlik

Więcej o: