Facebook uruchamia szyfrowane połączenia

Facebook wprowadza opcję całkowicie szyfrowanego połączenia z serwisem. Ma to zabezpieczać użytkowników korzystających z otwartych sieci Wi-Fi przed przechwyceniem pakietów danych i włamaniem na konto.

Obecnie Facebook szyfruje jedynie moment logowania do serwisu - ten, w którym wprowadzamy nasz login i hasło. Pozostałe elementy sesji są jednak niezabezpieczone. Oznacza to, że co prawda dość trudno będzie przechwycić nasze hasło, ale za to pakiety danych które wysyłamy do serwisu już nie - a zdolny włamywacz potrafi także z takich informacji zrobić "dobry" użytek.

Teraz natomiast, jak zostało nam to oznajmione na blogu serwisu , można będzie zaszyfrować całą sesję. Oznacza to, że podobnie jak przy logowaniu się np. do banku, adres strony zaczynać się będzie od HTTPS. Trzeba przy okazji pamiętać, że opcja ta nie będzie domyślnie uruchamiana u wszystkich użytkowników. Funkcję szyfrowanego połączenia powinniście znaleźć w Ustawieniach konta, w zakładce Bezpieczeństwo.

Szyfrowane połączenia z Facebookiem przydadzą się zwłaszcza tym użytkownikom, którzy często korzystają z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, na przykład na lotniskach czy w kawiarniach. Warto przypomnieć, że takie połączenie nie pozostaje obecnie bez wad - serwis może działać nieco wolniej, mogą też nie działać niektóre aplikacje.

Obecnie chyba jedyną popularną usługą, która domyślnie szyfruje połączenia jest poczta  Gmail. Szyfrowanie można też włączyć w Hotmailu oraz w wyszukiwarce Google.

Na marginesie wspomnimy tylko, że wiadomość o wprowadzeniu nowych zabezpieczeń pojawiła się zaledwie dzień po tym, jak ktoś włamał się na facebookowe konto Marka Zuckerberga . Ciekawe, czy gdyby szyfrowane połączenia pojawiłyby się 24 godziny wcześniej, to uniemożliwiłoby to przechwycenie dostępu do profilu założyciela serwisu.

Więcej o: