"Robak Stuxnet mógł wywołać kolejny Czarnobyl"

Rosyjski ambasador w NATO stwierdził, że robak Stuxnet atakujący elektrownie atomowe, mógł doprowadzić do katastrofy na miarę Czarnobyla.

O samym robaku Stuxnet pisaliśmy już wielokrotnie . Jest to skomplikowany wirus komputerowy, atakujący oprogramowanie w zakładach wzbogacania uranu.

Teraz, jak podaje agencja Reuters , na temat Stuxneta wypowiedział się rosyjski ambasador w NATO, Dimitij Rogozin. Stwierdził on, że konsekwencje do jakich mógł doprowadzić robak mogły być katastrofalne w skutkach, porównywalne nawet do tragedii w Czarnobylu.

NATO powinno głębiej zbadać tę sprawę.

oznajmił Rogozin.

Z kolei dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano uspokaja , że Rosja i Iran "poświęcają wystarczająco wiele uwagi" elektrowniom atomowym i całej sprawie.

Stuxnet to pierwszy robak komputerowy, którego poziom skomplikowania jest tak wysoki. Właśnie dlatego eksperci ds. bezpieczeństwa wskazują, że bardzo możliwe iż za jego stworzenie odpowiedzialna jest agencja państwowa. W zaatakowanej irańskiej elektrowni przeprowadzano operacje wzbogacania uranu, dlatego dwa główne państwa podejrzewane o stworzenie Stuxneta to Izrael i USA.

Więcej o: