Technika próżniowego napylania metali (VMD), do tej pory stosowana do wykrywania śladów odcisków palców na twardych powierzchniach, takich jak tworzywa sztuczne czy szkło została teraz z sukcesem zastosowana do odzyskiwania śladów dłoni i palców z materiałów, takich jak jedwab, nylon czy poliester.
Cytując Joannę Fraser, z Uniwersytetu Abertay Dundee:
Nasze badania wykorzystują cienkie warstwy metali do ukazania odcisków palców pozostawionych przez ludzi na tkaninach, czyli do czegoś co na miękkich powierzchniach jest dużo trudniejsze. Technika ta była wykorzystywana od lat 70-tych na wielu powierzchniach, ale nigdy nie wykorzystywano jej szeroko na materiałach. Bierzemy te tkaniny, umieszczamy je w komorze próżniowej, a następnie podgrzewamy złoto żeby je odparować i rozpylić jego delikatną warstwę na tkaninie. Następnie podgrzewamy cynk, który wiąże się ze złotem tam, gdzie nie ma pozostałości odcisków palców. To pozwala zobaczyć odcisk palca.
Istotnym problemem jest fakt, że zaledwie 20% ludzi pozostawia wyraźne, łatwe do odzyskania odciski palców, stąd też dużo łatwiej jest uzyskać odciski kształtu dłoni niż odciski palców. Już to wystarcza często do ustalenia, czy ktoś faktycznie dotykał danego ubrania - na przykład ślad pchnięcia dłonią na plecach osoby, która wypadła z okna może zasugerować, że nie popełniła ona samobójstwa, ale została wypchnięta.
[na podstawie Science Daily ]
Leszek Karlik