Zmarł legendarny twórca DEC

6 lutego zmarł Ken Olsen, twórca firmy Digital Equipment Coporation i pierwszych minikomputerów.

Olsen był jednym z twórców pamięci rdzeniowej , poprzednika dzisiejszych modułów RAM, oraz pracował w zespole badawczym, który skonstruował pierwszy komputer oparty o obwody tranzystorowe w miejsce lampowych. W 1957 roku załozył firmę Digital Equipment Corporation.

DEC (później nazywana Digital) przez wiele lat była drugą na rynku (po IBM) firmą zajmującą się produkcją komputerów dla biznesu. Produkowała minikomputery (w odróżnieniu od zajmujących całe hale komputerów mainframe ). Były to między innymi komputery PDP, oraz VAX. Na PDP powstał używany do dzisiaj serwerowy system operacyjny Unix , a system operacyjny VAX-ów (VMS) był wzorem dla twórców jądra Windows NT , które było przodkiem dzisiaj używanych Windows XP, Vista i 7.

Niestety firma Digital nie potrafiła się zaadaptować do rynku nasyconego komputerami osobistymi i Olsen po 35 latach odszedł na emeryturę. Zmiana zarządu nie uratowała firmy, marka Digital została sprzedana Compaqowi.

To Olsen wsławił się kiedyś znanym w świecie technologii stwierdzeniem

Nie ma powodu, aby człowiek miał komputer w domu.

jednak chodziło mu o komputeryzowanie usług domowych - automatyczne drzwi, sterowanie głosem sprzętów domowych i tego podobne udogodnienia znane z kiepskiej science fiction.

Zmarł w wieku 84 lat.

[na podstawie Slashdot , Network World ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: