Zasada działania systemów aktywnego tłumienia jest bardzo prosta - ponieważ dźwięk to fale ciśnienia powietrza, to wyemitowanie identycznych fal przesuniętych w fazie o 180 stopni powoduje, że nakładają się one i niszczą w wyniku interferencji. Jednak o ile zastosowanie takiego zjawiska w słuchawkach jest relatywnie proste, o tyle ochrona większego obszaru, na którym może znajdować się wiele osób jest bardziej problematyczna - o ile w niektórych obszarach fale dźwiękowe nachodzą się i niszczą, o tyle w innych zachodzi interferencja wzmacniająca fale, powodująca że hałas staje się jeszcze głośniejszy.
Produkty firmy Silentium wykorzystują trochę inne podejście do aktywnego tłumienia. Starają się wytłumić dźwięk u źródła, łącząc klasyczne, pasywne tłumienie hałasu poprzez zastosowanie izolującej akustycznie obudowy z aktywnym tłumieniem wibracji w samej obudowie. Zastosowanie bariery z wbudowanym aktywnym tłumieniem omija problem emitowania "przeciwszumu" na duży obszar i jednocześnie drastycznie zmniejsza poziom emitowanego hałasu.
Firma oferuje już obudowy na serwery pozwalające na znaczące zmniejszenie poziomu hałasu w serwerowniach, planuje również oferować tę technologię na rynku klimatyzacji (zamknięcie wentylatora w obudowie z aktywnym tłumieniem pozwala na efektywniejsze tłoczenie powietrza przy jednoczesnym zmniejszeniu emitowanego hałasu) czy motoryzacji (wbudowanie aktywnego tłumienia w karoserię samochodu powinno pozwolić znacząco zmniejszyć hałas odczuwany przez pasażerów podczas jazdy).
Poniżej można zobaczyć film demonstrujący obudowę serwerową na HP Tech Forum w 2010 w Las Vegas.
[na podstawie IEEE Spectrum , Silentium ]
Leszek Karlik