Google wprowadza dwustopniowe logowanie

Na firmowym blogu Google, firma zapowiedziała wprowadzenie dwustopniowego logowania się do kont w swoich serwisach.

Zmiana motywowana jest zwiększającą się istotnością danych przechowywanych na serwisach firmy, oraz zwiększającą się ilość ataków na nasze konta. Dzięki dwustopniowemu logowaniu, do uzyskania dostępu do konta będzie potrzebne nie tylko hasło (które mogło zostać wykradzione na różne sposoby) ale też dodatkowy kod autoryzacyjny przekazywany poza połączeniem internetowym .

Dwustopniowe logowanie ma polegać na wprowadzeniu dodatkowego etapu - po zalogowaniu się hasłem pojawi się ekran pytania o kod jednorazowy , który możemy otrzymać trzema sposobami: z aplikacji na smartfon z systemem Android, BlackBerry lub iPhone, SMS-em, albo poprzez automatycznie przeprowadzoną rozmwę telefoniczną.

Niestety nie jest jeszcze jasne, czy opcje telefoniczne - SMS i automatyczna rozmowa - będą dostępne w Polsce. Googlowskie usługi telefoniczne są dostępne tylko w Stanach, ale autoryzacja specjalnych usług działa z polskimi numerami, trudno więc to określić, zanim nowa autoryzacja zostanie udostępniona polskim użytkownikom.

[na podstawie The Official Google Blog ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: