Opublikowany w lutowym numerze czasopisma "Journal of the Society for Information Display" artykuł prognozuje rozwój technologii e-papieru oraz elastycznej elektroniki. Jego głównym autorem jest prof. Jason Heikenfeld, zajmujący się od dawna badaniami z pola technologii elektro-płynów (wykorzystywanej we współczesnym e-papierze), a jego współautorzy również zajmują się wyświetlaczami opartymi o e-papier oraz elastyczną elektroniką.
Według Heikenfelda jeszcze w tym roku możemy spodziewać się kolorowych czytników ebooków (jeden jest już znany), chociaż konsumenci będą musieli przyzwyczaić się do bardziej stonowanych kolorów niż na papierze. Również w tym roku możemy spodziewać się szerszego stosowania elektronicznych etykiet na półkach sklepowych. Są one dostępne już teraz, i pozwalają na zaoszczędzenie czasu pracowników, którzy do tej pory musieli chodzić i ręcznie zmieniać etykiety z opisami towarów rozmieszczonych na półkach, jednak są na razie kosztowne i rzadko stosowane. Ma się to zmienić jeszcze w tym roku.
W ciągu najbliższych dwóch lat mamy spodziewać się energooszczędnych czytników z możliwością wyświetlania filmów oraz przeglądania WWW, w pełnym kolorze i z dobrą widocznością w świetle słonecznym. Jednak nadal barwy nie będą tak wyraźne jak na wyświetlaczach LCD, takich jak stosowane w iPadzie - ale zużycie energii będzie dużo mniejsze.
W ciągu trzech do pięciu lat mamy oczekiwać upowszechnienia się obudów elektroniki i AGD z możliwością zmiany koloru i wzoru - co umożliwi zmianę koloru telefonu komórkowego czy tostera w kuchni - oraz jasnych, ale pobierających mało prądu cyfrowych tablic reklamowych widocznych w dzień i w nocy. Heikenfeld zapowiada również pierwsze składane lub zwijane e-czytniki.
W dalszej przyszłości, tzn. w ciągu 10 do 20 lat wreszcie naukowcy prognozują kolorowe czytniki zapewniające jakość obrazu współczesnych czasopism, oraz e-kartkę, równie cienką i możliwą do zwijania co płachta z gumy.
[na podstawie Next Big Future , Science Daily ]
Leszek Karlik