Chrome coraz bardziej jak system operacyjny

Od dawna wiadomo, że Google zamierza uczynić z przeglądarki Chrome interfejs swojego systemu operacyjnego dla pecetów - Chrome OS. Na blogu projektu Chrome ukazały się właśnie informacje o nowych funkcjach przybliżających możliwości Chrome do możliwości systemu operacyjnego.

Pierwszą ważną nowością jest wykonywanie zadań w tle. W tej chwili, aby strona "działała", musi być otwarta w jednej z kart przeglądarki. Dzięki nowej funkcji, rozszerzenia przeglądarki będą mogły działać w tle, na bieżąco pobierając dane, czy wyświetlając użytkownikowi powiadomienia o zachodzących wydarzeniach.

Zadania w tle działać mogą nawet jeśli zamkniemy wszystkie okna przeglądarki. Dla bezpieczeństwa funkcja dostępna będzie dla aplikacji i rozszerzeń, ale nie dla "zwykłych" stron.

Drugą nowością, jest możliwość uruchamiania przez strony własnych "podprogramów", bezpośrednio na komputerze na którym uruchomiona jest przeglądarka.

Do tej pory kod strony internetowej nie miał bezpośredniego dostępu do zasobów komputera - strony pisze się w specjalnych językach udostępniających programistom tylko część zasobów komputera - te na które pozwoli przeglądarka. Powoduje to niestety obniżenie wydajności. Dzięki technologii "Native Client", strony internetowe będą mogły zawierać fragmenty pisane w "prawdziwych" językach programowania, takich jak C++.

Trzecią nowością jest udostępnienie sklepu z aplikacjami Chrome dla twórców aplikacji z krajów poza Stanami Zjednoczonymi (w tym i Polski). W najbliższym czasie ma być też udostępniony system rozliczeń opłat za aplikacje.

Tylko, czy zanim Chrome OS osiągnie dojrzałość, będą jeszcze jakieś pecety, na których będzie można go zainstalować?

[na podstawie Chromium Blog: 1 2 ]

Janusz A. Urbanowicz

http://blog.chromium.org/2011/02/native-client-getting-ready-for-takeoff.html

Więcej o: