iPad 2 - Apple prezentuje kolejny model tabletu

Dzisiaj, podczas konferencji w San Francisco Apple zaprezentował kolejny model swojego tabletu - iPada 2. Będzie rewolucja?

Wydarzenie odbyło się w Yerba Buena Center for the Arts (Centrum Sztuki w Yerba Buena) w San Francisco, w którym to miejscu Apple zawsze prezentuje nowe urządzenia. Tym razem zaczęło się od zaskakującego wydarzenia nie związanego ściśle z tabletem. Nowego iPada zaprezentował charyzmatyczny Steve Jobs , szefa Apple. Wcześniejsze plotki głosiły, że ze względu na swoją chorobę nie pojawi się na konferencji.

iPad zdominował rynek tabletów - do tej pory sprzedano 15 milionów egzemplarzy, co daje ok. 90% udział w rynku. Wrażenie robi też liczba aplikacji dostępnych na platformę Apple - pisaliśmy o nich w osobnej notce .

AP/Jeff Chiu

Nowy tablet wciąż nosi nazwę iPad. Zgodnie z oczekiwaniami jest cieńszy (8,8 mm) - Apple podaje, że dokładnie o 33% względem poprzednika. Zastosowano w nim dwurdzeniowy procesor A5 oraz dwie kamery (z przodu i z tyłu obudowy).

Dostępny będzie w dwóch kolorach, czarnym i białym, w tych samych cenach co poprzedni model (499, 599 i 699 dolarów za model 3G z pamięcią odpowiednio 16, 32 i 64 GB). Ważną informacją jest to, ze iPad 2 dostępny będzie w Polsce już 25 marca . Tym razem nie trzeba będzie czekać kilku miesięcy czy sprowadzać urządzenia przez znajomych mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Światowa sprzedaż rusza nieco wcześniej, bo już 11 marca .

To dobra informacja dla tych, którzy cenią sobie produkty Apple - nowy tablet, nie dość, że nieco ulepszony pod względem podzespołów, dostępny będzie w tych samych cenach, co iPad "jeden" i niedługo po debiucie na światowych rynkach.

REUTERS/BECK DIEFENBACH

Plotki o iPadzie 2 przewijały się co jakiś czas już od dobrych kilku miesięcy. Okazuje się, że tym razem spora część z nich się potwierdziła - przekątna wyświetlacza wynosi 9,7" i nie jest to wyświetlacz Retina, znany z iPhone'a 4. Plotki trafnie określały także czas życia na bateriach (10 godzin). Pełną specyfikację techniczną znajdziecie tutaj .

Działa już strona Apple , na której można zapoznać się ze szczegółami urządzenia.

Mamy zatem iPada 2 - następcę urządzenia, które według Steve'a Jobsa wyznacza erę "post PC", a według nabywców, jest "jedynym słusznym tabletem" . Czy będzie przełomowy? Raczej nie. Wprowadzone ulepszenia mają właściwie naturę kosmetyczną i dorównują innym tabletom, które pokazały się już na rynku (Motorola Xoom) lub za chwilę mają się na nim pojawić (Samsung Galaxy Tab).

Czy zawojuje rynek? Steve Jobs jest pewny swego.

Zobacz galerię zdjęć iPada 2 z konferencji Apple

Więcej o: