iPad 2 - o co hałas, o co szum

Zaprezentowany właśnie przez Apple następca iPada, nazwany przewidywalnie iPadem 2 przynosi kilka nowości.

Sercem nowego tabletu jest nowy, dwurdzeniowy procesor Apple A5, oferujący dwukrotnie większą wydajność od poprzednika. Towarzyszący mu chipset ma 9-krotnie większą wydajność operacji graficznych.

Nowy tablet jest o 1/3 cieńszy od poprzednika (8,8mm w porównaniu z 13,4mm grubości iPada "1") i jest około 100g lżejszy .na zdjęciu powyżej możemy zobaczyć kształt z boku - zamiast ostrych krawędzi tylna część zagina się opływowo.

Od początku dostępny będzie na rynku w wersji czarnej, podobnej z przodu do produkowanej obecnie, oraz białej .

Nowością jest kamera "patrząca" na użytkownika , wykorzystywana od razu przez oprogramowanie FaceTime - rozmowy wideo pomiędzy użytkownikami sprzętu Apple - oraz Photo Booth - prosta aplikacja do robienia sobie śmiesznych zdjęć z różnymi efektami. Obie aplikacje są dołączone do iOS 4.3, który zainstalowany będzie na nowych tabletach. Oprócz nowych aplikacji i poprawek, w nowym iOS dużo lepsza ma być wydajność silnika języka Javascript (odpowiadającego za interaktywność stron internetowych), oraz - tylko dla iPhone - opcja osobistego hotspotu podłączanego do Internetu łączem 3G.

Następną nowością - za którą zapłacimy 39 dolarów ekstra - jest przejściówka umożliwiająca podłączenia iPada do telewizora HD za pomocą złącza HDMI , oraz jednoczesna pracę i ładowanie tabletu. Podczas prezentacji, Steve Jobs podkreślił, że iPad 2 zachował te same parametry baterii co jego poprzednik - 10 godzin ciągłej pracy z jednego ładowania, albo miesiąc czuwania.

Gadżetem który poprawi jakość korzystania z nowego tabletu, jest oficjalna apple'owska okładka "Smart Cover". Z jednej strony mocowana za pomocą zatrzaskowych zawiasów, ma kilka funkcji. Wewnętrzna strona z mikrofibry czyści ekran, kiedy ją zamkniemy, magnetyczne zapięcie utrzymujące Smart Cover na tablecie aktywuje funkcję uśpienia. Smart Cover może także funkcjonować jako podpórka - składa się w klin, o który możemy oprzeć postawionego ukośnie iPada. Cena za wersję poliuretanową - 39 dolarów, za skórzaną - 69 dolarów.

Poniżej obejrzeć można reklamówkę nowego tabletu:

 
Więcej o: