Zobacz jak pisać tylko za pomocą myśli

Firma Guger Technologies zaprezentowała maszynę nazwaną Intendix. Pozwala ona pisać tekst na komputerze za pomocą myśli.

Intendix to tak naprawdę elektroencefalograf, który komunikuje się z komputerem. Cały zestaw składa się z czepka z elektrodami, wyświetlacza, wzmacniacza fal EEG oraz programu działającego w środowisku Windows. Najważniejsze jest jednak to, co możemy dzięki nim zrobić.

Koncentrując się na podświetlanych literach, tworzymy fale mózgowe rejestrowane przez Itdendix. Są one następnie przenoszone do specjalnej aplikacji, a ta "przekłada" je na tekst,znaki rozumiane przez komputer. Wadą produktu Guger Technologies jest jednak czas pisania i konieczność odbycia szkolenia przed skorzystaniem z niego. Firma twierdzi, że większość osób będzie umiała wybrać od pięciu do dziesięciu znaków w ciągu minuty już po ukończeniu treningu. Technologia jest jednak rozwijana i w warunkach laboratoryjnych czas ten ma spadać do znaku na sekundę.

Pomimo wad, urządzenia takie jak Intendix na pewno mają przyszłość. Produkt Guger Technologies pokazywany jest na targach CeBIT. Jego odbiorcami mają być osoby sparaliżowane, niepełnosprawne.

 

Krzysztof Pielesiek

[za: CNET ]

Więcej o: