Inteligentne mikro-roboty w służbie armii USA

Chmary miniaturowych, inteligentnych robotów mają mieć możliwość składania i budowania przedmiotów. Kiedyś być może także maszyn przypominających ludzi. Tego chce amerykańska armia.

Dokładniej rzecz biorąc, pomysłem podzieliła się Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. Pragnie ona, by naukowcy opracowali chmary mikro-robotów umiejących działać w grupie w skoordynowany sposób. Roboty te mają mieć możliwość wytwarzania struktur i materiałów. Uściślając chodzi tu o to, by mikro-roboty potrafiły podnieść i umieścić przedmioty w odpowiednim miejscu, przelewać ciecze, robić nadruki i łączyć ze sobą różne przedmioty . Ostatecznie ma to doprowadzić do tego, że będą w stanie nie tylko montować przedmioty, ale i tworzyć je od podstaw. Żeby było ciekawie, mają one być programowane za pomocą aplikacji działających na zwykłym komputerze przenośnym.

Marynarka Wojenna USA wymienia nawet przykłady rzeczy, które miałyby być wytarzane przez robociki. Są to "materiały wielofunkcyjne", "materiały metamorficzne" i "materiały programowalne". Szczególnie te ostatnie są ciekawe. Mają one takie właściwości, że potrafią zmieniać kształt, bez problemu wracać do przyjętej wcześniej formy, co pokazano w materiale filmowym dołączonym do tej wiadomości.

Jedną z firm, która zainteresowała się pomysłem jest Intel. Jej przedstawiciele twierdzą, że w przyszłości mikro-roboty mogłyby naśladować kształt i wygląd dowolnej osoby lub przedmiotu . Zapewne mogłyby też tworzyć kolejne chmary mikro-robotów.

Tym samym dowiedzieliśmy się na podstawie jakich pomysłów powstają scenariusze takich filmów jak Terminator. Albo odwrotnie.

Krzysztof Pielesiek

[za: Wired ]

Więcej o: