Strój, który wytrzyma 1000˚C

Ognioodporny strój wytrzymujący temperaturę 1000 stopni Celsjusza to niezbyt typowe wyposażenie kierowcy. Chyba, że prowadzisz auto z napędem rakietowym.

Andy Green to brytyjski pilot RAF, który aktualnie przesiadł się na pojazdy lądowe. Nie zrezygnował jednak z napędu rakietowego. Kolega Green jest aktualnym rekordzistą świata w najwyższych prędkościach przekraczanych w pojeździe lądowym. Ma on na koncie jazdę autem z prędkością 1227,985 kilometrów na godzinę. Na przyszły rok planuje pobicie bariery 1600 km/h . I właśnie do tego wyczynu potrzebuje nowego stroju.

Kostium jest stworzony materiału ognioodpornego chroniącego przed temperaturami do 1000 stopni Celsjusza . Jedna warstwa materiału jest w stanie wytrzymać ogromne temperatury przez 7 sekund. Dodanie drugiej, wydłuża ten czas do 12 sekund.

Strój stworzyła firma Lamination Technologies wykorzystując sztuczne włókna połączone w jedną, super wytrzymałą całość. Główne włókno, z którego składa się kombinezon jest całkowicie ognioodporne . Nowy proces wyszywania pozwala zamknąć kieszenie powietrza w stroju chroniące przed gorącem. Tej techniki użyto po raz pierwszy.

Prototyp widoczny na filmie został stworzony z myślą o strażakach. Wersja przygotowywana dla Greena będzie lżejsza i wygodniejsza.

Źródło: New Scientist

Szymon Adamus

Więcej o: