Wideorozmowy przez telewizor - od Cisco Systems

Znana z produkcji sprzętu dla operatorów telefokomunikacyjnych i wielkich sieci komputerowych firma Cisco, wprowadziła na rynek uproszczoną wersję domowego systemu dla wideokoferencji.

System nazywa się Cisco umi i jest uproszczoną wersją podobnych systemów dla korporacji. Składa się z kamery montowanej na telewizorze lub nad telewizorem, oraz towarzyszącej konsoli z pilotem. Podłącza się go do telewizora HD za pomocą złącza HDMI, z Internetem łączy się przez Ethernet oraz WiFi.

Umi pozwala wykonywać wideorozmowy w rozdzielczości Full HD (1920 na 1080) jeśli pozwala na to łącze internetowe, przy polączeniu gorszym od półtora megabita na sekundę jakość obrazu pogarsza się do 720 lub 480 linii.

Oprócz montowanego na telewizorze zestawu sprzętowego, z użytkownikami umi można porozumieć się za pomocą programu dla komputerów PC lub Mac, oraz za pomocą Google Video Chat.

Uproszczona wersja umi obsługująca tylko 720 linii ma trafić na rynek przed wakacjami.

Cena - 500 dolarów za umi Full HD i 400 za wersję uproszczoną. Dodatkowo należy wykupić abonament za 10 dolarów miesięcznie albo 100 rocznie.

Podobny zestaw oferuje Samsung , tam jednak oprogramowaniem jest Skype, które nie wymaga abonamentu na rozmowy pomiędzy swoimi użytkownikami.

[na podstawie materiałów firmy Cisco ]

Janusz A. Urbanowicz