Microsoft zapłacił Nokii za wprowadzenie systemu WP7?

Bloomberg donosi, że wprowadzenie systemu Windows Phone 7 do telefonów Nokii kosztowało Microsoft ponad jeden miliard dolarów. Informacja pochodzi ponoć z dwóch niezależnych od siebie źródeł.

Te same źródła mówią, że związek między Microsoftem i Nokią ma docelowo trwać przynajmniej pięć lat. Przez ten czas Nokia ma stanowić bazę sprzętową dla mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu.

Porozumienie między obiema firmami przewiduje podobno, że fiński producent będzie odprowadzał do Microsoftu opłaty licencyjne za implementowanie Windows Phone 7 w swoich telefonach, natomiast gigant z Redmond jeszcze przed wprowadzeniem nowych telefonów na rynek detaliczny przekaze Nokii część z umownej kwoty około jednego miliarda dolarów.

Eksperci oceniają, że umowa, w której prawdopodobnie znalazły się powyższe zapisy jest w pewnym sensie korzystna dla obu firm. Nokia, płacac za WP7 jednocześnie zaoszczedzi miliony dolarów, które musiałaby zainwestować w obsługę i doskonalenie własnego rozbudowanego systemu operacyjnego dla smartfonów (na przykład Symbian^3). Dodatkowe pieniądze z Microsoftu pomogą zaś fińskiemu producentowi zrealizować projekt smartfona z Windowsem.

[za Bloomberg ]

Ł.C.

Więcej o: