Google uruchamia wyszukiwarkę osób w Japonii

Google uruchomił specjalną stronę dla osób które mają bliskich w Japonii. Można na niej zgłosić zaginięcie lub podzielić się informacjami o zaginionym.

Japonia od rana zmaga się z tsunami - ogromne fale zalewają kraj, a część mieszkańców uznano za zaginionych. Google uruchomił specjalną stronę dla osób które mają bliskich w Japonii. Można na niej zgłosić zaginięcie lub podzielić się informacjiami o zaginionym.

Trzęsienie ziemi o sile 8,9 w skali Richtera wywołało katastrofalne w skutkach tsunami . W efekcie tragedii wiele osób zostało uznanych za zagionionych. Pomoc można znaleźć na stronie uruchomionej przez Google.

Znajduje się ona pod adresem http://japan.person-finder.appspot.com . Każdy może na nią wejść i wprowadzić wiadomości o zaginionych bądź ocalałych osobach. Ci, którzy szukają swoich bliskich, mogą w łatwy sposób sprawdzić czy nie ma o nich żadnych informacji, bądź też zgłosić zaginięcie. Strona obsługuje zarówno język japoński jak i angielski. Obecnie w bazie znalazło się ponad 4 000 wpisów.

Jak to działa?

Jeśli wybierzemy opcję "Poszukuję", zostaniemy przekierowani do strony, na której należy podać informacje mogące pomóc w identyfikacji danej osoby. Poza danymi personalymi są to także cechy charakterystyczne, miejsce zamieszkania. W kolumnie obok można zgłaszać informacje na temat zaginionych (np. "otrzymałem informację, że ta osoba wciąż żyje").

Wyszukiwarka jest elementem reagowania kryzysowego Google - na specjalnej stronie znaleźć mozna numery telefonów ratunkowych, prognozę meteorologiczną czy informacje o miejscach w któych wysiadła elektryczność.

Google przestrzega, że wszelkie informacje o poszukiwanych wprowadzone w wyszukiwarkę będą publicznie dostępne, a sam koncern nie będzie weryfikował danych.

Przypomnijmy, że podobne strony zostały uruchomione przez Google także po trzęsieniu ziemi w Nowej Zelandii oraz w Chile .

[za Google ]

Joanna Sosnowska

Więcej o: