Internet Explorer 9 - oficjalna premiera

Microsoft udostępnił właśnie najnowszą, dziewiątą wersję swojej przeglądarki Internet Explorer. Zainstalować ją mogą wyłącznie użytkownicy Windows Vista lub Windows 7.

Internet Explorer 9 w wersji beta został zaprezentowany we wrześniu ubiegłego roku. Dzisiaj natomiast Microsoft udostępnił stabilną wersję przeglądarki. Co zmienia się w porównaniu z poprzednimi wersjami Internet Explorera? Sporo.

Nasze pierwsze wrażenia były bardzo pozytywne . Po latach niekorzystania z IE "dziewiątka" okazała się być miłym zaskoczeniem. Microsoft zastosował w przeglądarce nowy "silnik" - Chakra, dodał obsługę HTML5 oraz akcelerację sprzętową. Nowości te można zauważyć w codziennym korzystaniu - IE9 jest szybszy od poprzedników. Znacznie szybszy; zarówno jeśli chodzi o uruchamianie się przeglądarki, jak i o ładowanie stron internetowych. Jeśli chodzi o zgodność ze standardami sieciowymi, to jeszcze nie jest idealnie (przeglądarka przechodzi test Acid3 z wynikiem 95/100 . Trzeba za to przyznać, że w porównaniu do poprzednich wersji jest dużo lepiej - IE7 zdobywa w teście zaledwie... 12 punktów.

Test przeglądarek  Acid3Test przeglądarek Acid3 Test przeglądarek Acid3

Microsoft wprowadził do Internet Explorera 9 akcelerację sprzętową . Oznacza to, że przeglądarka może wykorzystywać zasoby komputera i moc obliczeniową procesora i karty graficznej przy ładowaniu "zasobożernych" stron internetowych. To bardzo przydatne rozwiązanie, stosowane przez większość nowoczesnych przeglądarek . Minusem rozwiązania jest to, że IE9 można zainstalować wyłącznie na komputerach z Windows 7 lub Vistą.

Co zmienia się oprócz tego? Interfejs IE9 został silnie uproszczony, a pasek menu połączony z paskiem kart. Microsoft podkreśla, że przeglądarka "najlepiej integruje się z Windows 7". Oznacza to, że poszczególne karty można przypiąć do paska zadań (podobnie jak aplikacje), a same karty przyjmują dominujący kolor danego serwisu.

Internet Explorer 9 betaInternet Explorer 9 beta Fot. Microsoft

W porównaniu do wersji beta w IE9 pojawiło się kilka zmian. Patryk Góralewski z polskiego oddziału Microsoftu tłumaczył nam, że uwzględniono między innymi głosy użytkowników narzekających na zbyt małą powierzchnię paska kart . Teraz nie jest on ściśle zintegrowany z paskiem adresu - można go przerzucić pod spód.

Globalnie Internet Explorer wciąż jest najpopularniejszą przeglądarką - ma 45% udziału w rynku . W Europie jednak został już wyprzedzony przez Firefoksa , a bardziej "wymagający" użytkownicy wciąż wykorzystują Internet Explorera do pobrania innej przeglądarki. Czy nowa "dziewiątka" zmieni tę sytuację? Czy Microsoft na nowo da się polubić?

Pobierz Internet Explorer 9

Joanna Sosnowska

Przeczytaj także

Więcej o: