Microsoft rezygnuje z odtwarzaczy Zune

Tak, Zune to ta marka, która miała przyćmić wszystkie inne (z iPodem na czele) i podbić świat. Skończyło się na tym, że nie przekroczyła granic Ameryki Północnej.

Nic więc dziwnego, że według doniesień Bloomberg News Micrososft zamierza zaprzestać produkcji odtwarzaczy Zune. Zainteresowanie było zbyt małe, a firma chce się skupić na rynku smartfonów.

Zune ma jednak przetrwać w formie oprogramowania i usług. Telefony z Windows 7 wyposażone są w aplikacje tej marki do odtwarzania muzyki, a Zune Marketplace nadal będzie służył do jej sprzedawania. Do synchronizacji z komputerem pozostanie Zune PC.

Odtwarzacze Zune zadebiutowały w 2006 roku, dostępne dla Amerykanów i Kanadyjczyków. Ulepszona wersja Zune HD pojawiła w 2009 r. i była dostępna już tylko w USA - brak dystrybucji poza tym krajem bardzo zaszkodził urządzeniu. Ostatecznie pogrzebał je potężny przeciwnik - iPod Touch i olbrzymi sklep z aplikacjami dla niego.

Wygląda na to, że MS złożył broń i zrezygnował z walki na polu odtwarzaczy przenośnych. Trochę szkoda, konkurencja i alternatywne urządzenia są zawsze mile widziane.

[za: Wired ]

Paweł Kamiński

Więcej o: