Test został przeprowadzony poprzez dziewięciokrotne ładowanie firmowych stron wszystkich firm z listy 1000 największych wg miesięcznika "Fortune" (lista "Fortune 1000").
Testy uruchomione były na iPhone 4 z systemami iOS 4.3 i 4.2 oraz telefonach z systemem Android - Google Nexus S z Androidem 2.3 i Samsung Galaxy S z Androidem 2.2. Połączenie z Internetem odbywało się za pośrednictwem sieci WiFi, oraz sieci komórkowej wspierającej HSPA (3,5G). Każdy test wykonywany był trzy razy jednego dnia, przez trzy dni, a wyniki zostały uśrednione metodami statystycznymi, eliminującymi wahania pochodzące z zakłóceń działania sieci i samych stron.
Wyniki są zaskakujące.
Android 2.3 i iOS 4.3 zachwalane były jako wprowadzające znaczące usprawnienia w wydajności przeglądarek. Wyniki testu Blaze nie pokazują takiego wzrostu wydajności.
Uśredniony (mediana) czas ładowania strony na Google Nexus S to 2,1 sekundy, a na iPhone 4 z iOS 4.3 - 3,2 sekundy , ale różnica ta znika, jeśli przeglądane strony są optymalizowane pod przeglądarki mobilne. Na stronach przeznaczonych dla telefonów uśredniony czas ładowania strony na Androidzie to 2,024s, a na iPhone'ach 2,024s - różnica nieodczuwalna dla użytkownika.
Na 84% stron z listy Fortune 1000 szybsza była przeglądarka systemu Android, iPhone wygrał wyścig tylko na 16% stron.
Okazuje się też, że reklamowane szeroko optymalizacja silnika języka Javascript (odpowiadającego za interaktywność stron i aplikacji internetowych) nie mają wpływu na czas ładowania stron. Wprawdzie średni czas ładowania strony na Nexusie S (Android 2.3) był mniejszy o 0,2s, ale Galaxy S (Android 2.2) był szybszy w ładowaniu 41% stron. Różnica w wypadku iOS wynosiła 0,1s w średniej prędkości ładowania, ale obie wersje iOS prawie po równo podzieliły się palmą pierwszeństwa we wzajemnym wyścigu - iOS 4.2 ładował szybciej 51% stron.
Aktualizacja: Po opublikowaniu raportu, firma Apple wydała oświadczenie , w którym stwierdziła, że testy wykonywane w sposób, w jaki wykonała je firma Blaze, nie wykorzystują całości nowej przeglądarki Safari , a jedynie dostępny dla programistów komponent, w którym ze względów bezpieczeństwa, nie działają wszystkie nowe optymalizacje i usprawnienia wydajności.
Niestety pełna funkcjonalność mobilnego Safari jest dostępna tylko jako aplikacja dla użytkowników i nie ma możliwości wykorzystania pełnej optymalizacji przeglądarki w innych aplikacjach.
[na podstawie materiałów firmy Blaze: 1 , 2 ]
Janusz A. Urbanowicz