Sprzedajemy.pl - FAQ, czyli o co tyle szumu

22 marca miała miejsce oficjalna premiera serwisu Sprzedajemy.pl - nowej, nieaukcyjnej platformy kupna i sprzedaży, której cechą charakterystyczną jest możliwość integracji z Facebookiem. Na czym będzie polegać?

Czym jest Sprzedajemy.pl?

O Sprzedajemy.pl głośno było jeszcze przed premierą serwisu. Jego twórcy głosili powstanie "zabójcy Allegro", a część komentujących była zachowawcza lub wręcz wieszczyła wielkie niepowodzenie. Sprzedajemy.pl jest przede wszystkim nową platformą internetowego handlu. Innymi słowy - polski Internet ma nowe miejsce w którym można wystawiać przedmioty na sprzedaż i deklarować ich kupno.

Czym różni się od Allegro?

Och, różnic jest tak dużo, że właściwie jakiekolwiek zdanie w którym występuje jednocześnie "Sprzedajemy.pl" i "Allegro" będzie budziło moje podejrzenia. Przede wszystkim - Sprzedajemy.pl jest platformą nieaukcyjną. Pozostałe różnice omawiane będą w odpowiedziach poniżej.

Kto może korzystać ze Sprzedajemy.pl?

Każdy, kto "nie jest firmą" - czyli po prostu osoby prywatne. Twórcy serwisu twierdzą, że większość ofert jakie znaleźć można na Allegro to nowe produkty wystawiane przez firmy. Na Sprzedajemy.pl firmy będą mogły wystawiać swoje oferty, ale jedynie z rzeczami używanymi.

Czy wymagana jest rejestracja?

Tak i nie. Można założyć osobne konto, a można zalogować się "przez Facebooka", czyli via Facebook Connect.

Aplikacja Sprzedajemy.pl na FacebookuAplikacja Sprzedajemy.pl na Facebooku Fot. Facebook

Czy serwis jest płatny?

Sprzedajemy.pl nie uwzględnia na razie żadnych opłat i pobierania prowizji. Piszemy "na razie", ponieważ na konferencji prasowej jeden z założycieli serwisu, Tomasz Moroz, zaznaczał, że za kilka lat, gdy platforma zyska na popularności, możliwe jest wprowadzenie mikropłatności.

Jak przebiega sprzedaż produktu?

To jest ciekawa kwestia. Przeglądać produkty można w dwojaki sposób - wedle kategorii (komputery, nieruchomości, motoryzacja, itd) lub według lokalizacji sprzedającego. To jedna z ważniejszych cech Sprzedajemy.pl - serwis "zachęca" do finalizowania transakcji przez osobiste spotkania. Innymi słowy - jeśli zgłoszę chęć kupna danej książki powinnam spotkać się osobiście ze sprzedającym i dokonać wymiany z ręki do ręki, pieniądze za książkę.

Czy to znaczy, że jeśli zechcę kupić produkt od osoby mieszkającej na drugim końcu Polski, to do transakcji nie dojdzie?

Nie. Sprzedający i kupujący mogą się przecież umówić między sobą, że przedmiot zostanie wysłany po otrzymaniu przelewu na konto. Nie jest to jednak rozwiązanie, które chce promować Sprzedajemy.pl.

Czy Sprzedajemy.pl zapewnia jakąś gwarancję transakcji między użytkownikami?

Nie, Sprzedajemy.pl umożliwia "dotarcie" do siebie osób które chcą sprzedać lub kupić dany produkt. Częściowa gwarancja ma polegać na tym, że po integracji z kontem facebookowym użytkownik automatycznie występuje pod własnym imieniem i nazwiskiem. Oprócz tego twórcy serwisu uważają, że osobiste dokonywanie transakcji pozwoli szybko oszacować wiarygodność drugiej osoby.

Co oprócz identyfikacji daje integracja z Facebookiem?

Możliwość promowania sprzedawanych przez siebie produktów właśnie na Facebooku. Umieszczając swoją ofertę na Tablicy można liczyć na to, że zainteresuje ona naszych znajomych, lub znajomych znajomych. Oprócz tego jeśli korzystamy z aplikacji Sprzedajemy.pl na Facebooku, to na liście ofert będziemy mogli zobaczyć, czy mamy ze sprzedającym wspólnych znajomych. A wówczas można będzie zapytać ich o rekomendacje.

To czym w końcu jest Sprzedajemy.pl i czy warto z tego korzystać?

Po pierwszym dniu oficjalnej działalności serwis wygląda jak kolejne miejsce z ogłoszeniami - drobnymi i "większymi". Dobrym rozwiązaniem wydaje się być identyfikacja przez Facebooka (mamy tam przecież historię całej swojej dotychczasowej "działalności" czy grono znajomych; to wszystko uwiarygadnia sprzedającego i kupującego dużo bardziej niż nick). A czy warto? Warto spróbować.

Więcej o: