Dwa miliardy planet takich jak nasza

Od dawna podejrzewa się, że nie jesteśmy sami we wszechświecie - ale kto podejrzewał, że w naszym jego kawałku może być aż tak tłoczno.

Nowe obserwacje sondy Kepler z NASA wskazują, że wśród planet pozasłonecznych, lecz wciąż w Galaktyce, może być nawet dwa miliardy światów podobnych do Ziemi . Ostatnie szacunki wskazują, że wokół jednej na 37 do jednej na 70 podobnych do Słońca gwiazd krąży świat podobny do naszej planety.

Wcześniejsze wyliczenia mówiły o 500 milionach podobnych planet na Drodze Mlecznej i były to dość ostrożne szacunki. Nowsze dane także powstają na podstawie ostrożnych wyliczeń - naukowcy założyli, że od 1,4 do 2,7 procenta gwiazd o tych samych właściwościach co Słońce ma blisko siebie, w sferze warunków sprzyjających powstaniu życia, planetę o masie stanowiącej od 0,8 do dwukrotności masy Ziemi - takich planet w samej Drodze Mlecznej mogą być nawet dwa miliardy.  Z tego około setki gwiazd jest w odległości kilkudziesięciu lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy zakładają, że spośród tego może dwie planety będą nadawać się do zamieszkania. Ale to raczej odległa przyszłość.

A to tylko szacunki dla naszej Galaktyki, a naukowcy mówią jeszcze o 50 miliardach innych we wszechświecie.

[za: io9 ]

Paweł Kamiński

Więcej o: