Inteligentny granatnik XM-25 trafi do produkcji

O granatniku XM-25 wspominaliśmy już w grudniu zeszłego roku. Pięć sztuk tej inteligentnej broni przechodziło testy polowe w Afganistanie. Chyba poszły one całkiem nieźle, bo armia USA daje projektowi zielone światło i inwestuje prawie 66 mln dolarów.

Budżet w wysokości dokładnie 65,8 milionów dolarów otrzymuje firma ATK. Ma się ona zająć produkcją samopowtarzalnego granatnika XM-25 "The Punisher". Broń już w zasadzie istnieje i działa, ale przez kolejne 30 miesięcy będą trwały dalsze badania i prace projektowe w celu sprostania wszystkim wymaganiom dzisiejszych pól bitewnych.

Armia złożyła póki co zamówienie na kolejne 36 sztuk XM-25. Pierwsza partia zostanie dostarczona jeszcze w tym roku. Masowa produkcja ma jednak ruszyć dopiero w okolicach roku 2013. Aktualnie mówi się o kupnie około 12 500 sztuk granatnika.

O co tyle hałasu?

The Punisher to ważący 5,5 kilograma granatnik wystrzeliwujący 25 milimetrowe pociski na odległość do 700 metrów (celując w większy obszar). Mniejszy cel jest w stanie trafić z 500 metrów .

Fot. Wired

Największą nowością jest tu inteligentny system ustawiania zapłonu granatów. Laserowy dalmierz mierzy odległość do celu i ustala po jakim dystansie pocisk ma się zdetonować. Pozwala to, na przykład, wstrzelić granat do budynku przez okno i wysadzić go w pomieszczeniu lub wystrzelić go w górę w taki sposób, by po wybuchu odłamki raniły ukrywającego się przeciwnika.

Informacje o odległości do celu wyświetlają się na wizjerze wraz z celownikiem przygotowanym do strzału w oparciu o tak szczegółowe dane jak temperatura czy ciśnienie powierza. Cały proces celowania trwa mniej niż pięć sekund, a używanie broni nie wymaga specjalistycznego przygotowania.

Przewidywany koszt jednego granatnika XM-25 to około 25 000 dolarów .

Źródła: cnet , wired

Szymon Adamus

Więcej o: